Wrócili z misji w Afganistanie

Wrócili z misji w Afganistanie
fot. Gerard Augustyn Uroczystość powitania żołnierzy Grup Wsparcia Ogniowego odbyła się na bolesławieckim Rynku.
istotne.pl żołnierz, uroczystość, misja, 23śba

W piątek, 28 maja, na bolesławieckim Rynku odbyła się uroczystość powitania żołnierzy, którzy wrócili z misji w Afganistanie. W ceremonii uczestniczyli: starosta Cezary Przybylski, wicestarosta Stanisław Chwojnicki, prezydent Bolesławca Piotr Roman, wiceprezydent Maciej Małkowski, przewodnicząca Rady Miasta Janina Urszula Piestrak-Babijczuk, rajca Jan Jasiukiewicz, były dowódca 62 Kompanii Specjalnej Edward Mroczek, kapelan 23 Śląskiej Brygady Artylerii Sławomir Szelągowski, zastępca komendanta powiatowego PSP w Bolesławcu Robert Brzeziński, komendant straży miejskiej Emil Zając oraz nadburmistrz Pirny Klaus-Peter Hanke.

Głos zabrał pułkownik Jarosław Kraszewski, dowódca 23 ŚBA. – Minęło już ponad pół wieku od momentu, kiedy polscy żołnierze po raz pierwszy uczestniczyli w międzynarodowej misji pokojowej w Korei – powiedział. – Od tego czasu tysiące żołnierzy w polskich mundurach pełniło i nadal pełni służbę pod flagami ONZ i NATO, zdobywając szacunek i uznanie na całym świecie.

Tego dnia dowódca Brygady wręczył swoim podopiecznym listy pochwalne „za wzorową postawę żołnierską i godne reprezentowanie 23 ŚBA w czasie realizacji zadań poza granicami kraju”. Otrzymała je dziesiątka artylerzystów: kpt. Stanisław Grzybowski, kpt. Mariusz Pyżyk, por. Jacek Janik, ppor. Michał Parzewski, por. Przemysław Grzegorek, chor. Przemysław Lachowski, chor. sztab. Rafał Frankiewicz, chor. Paweł Łazowski, mł. chor. Jarosław Frąk i plutonowy Jacek Hytnar.

– Większość z nas była w Afganistanie po raz pierwszy – powiedział podczas uroczystości kapitan Grzybowski. – Przez cały czas towarzyszyło nam poczucie niebezpieczeństwa, odpowiedzialności oraz stres. Lecz przede wszystkim towarzyszyła nam tęsknota, która nie odstępowała nas na krok. To jednak właśnie ona dawała nam siłę, pozwoliła wytrwać i sprawiła, że dziś znów jesteśmy z najbliższymi.

Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów.


Dowódcy Grupy Wsparcia Ogniowego – Stanisław Grzybowski i Mariusz Pyżyk – przywieźli do Bolesławca flagi Brygady i miasta. Towarzyszyły one żołnierzom podczas misji. Oba symbole nie pozostaną jednak długo w bolesławieckim garnizonie, w październiku do Afganistanu wyjadą kolejni artylerzyści.

Żołnierze 23 Śląskiej Brygady Artylerii od lat pełnią służbę w składzie Polskich Kontyngentów Wojskowych. W roku 2008 po raz pierwszy w swojej dotychczasowej historii Brygada przygotowała i wydzieliła kompanię piechoty do składu XXX zmiany PKW w Syrii. Zadaniem żołnierzy było nadzorowanie strefy rozdzielenia ustanowionej przez ONZ. Kompanią dowodził mjr Zdzisław Jacewicz. W roku 2008 Brygada wydzieliła i przygotowała także Grupę Wsparcia Ogniowego do udziału w IV zmianie PKW w Afganistanie. Zadaniem artylerzystów była ochrona komend baz. Grupą dowodził wówczas mjr Dariusz Łomański.

(informacja 23 ŚBA/ii)