Wystawa Krystyny Gay-Kutschenreiter

Wystawa Krystyny Gay-Kutschenreiter
fot. Krzysztof Gwizdała Ekspozycja podsumowująca 46 lat pracy wybitnej artystki i pedagoga odbędzie się w sobotę w Galerii Ceramiki BOK-MCC.
istotne.pl bok-mcc, wystawa, krystyna, gay-kutschenreiter

Krystyna Gay-Kutschenreiter zaprezentuje wystawę podsumowującą jej kilkudziesięcioletni dorobek. „Fluktuacje” to wystawa rzeźb ceramicznych będących artystycznym wyrazem osobowości artystki i jej stosunku do ceramiki i gliny.

Artystka 30 lat przepracowała jako pedagog, kształcąc kadry ceramiczne. Za tę działalność otrzymała Złoty Krzyż Zasługi. W latach 1990-2005 sprawowała funkcję komisarza artystycznego Plenerów Ceramiczno-Rzeźbiarskich w Bolesławcu, które z jej inicjatywy i pod jej kierownictwem w połowie lat 90. przeistoczyły się w międzynarodowe spotkania twórcze. W tym okresie była kuratorem ponad 50 wystaw w kraju i za granicą. Za kierowanie plenerami w 1999 roku została uhonorowana Złotą Odznaką Związku Artystów Plastyków.

Krystyna Gay-Kutschenreiter: KlatkaKrystyna Gay-Kutschenreiter: Klatkafot. Krzysztof Gwizdała
Krystyna Gay-Kutschenreiter: KlatkaKrystyna Gay-Kutschenreiter: Klatkafot. Krzysztof Gwizdała

Swoje artystyczne prace prezentowała na wystawach indywidualnych wielokrotnie w Bolesławcu, Jeleniej Górze, Świdnicy, Zgorzelcu, Gorzowie Wielkopolskim, Szczecinie, Krakowie, a także w Zabierzowie, Chorzowie i Myślenicach. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych, ogólnopolskich i międzynarodowych – na Białorusi, w Niemczech (w Dreźnie, Pirnie, Siegburgu, Walenburgu, Markersdorfie, Monachium), w Austrii, w Szwecji i w Czechach (w Pradze, Česky’m Krumlovie i Českiej Lipie). Jej prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Poznaniu, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, BWA w Jeleniej Górze, Kunstfarum Paristen w Wiedniu oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Wernisaż odbędzie się w sobotę, 6 listopada, o godzinie 18:00 w Galerii Ceramiki w BOK-MCC.

(informacja BOK-MCC/ii)