Sto lat kina w Forum

Sto lat kina w Forum
fot. sxc.hu Wystawa plenerowa „100 lat polskiego filmu1908-2008” zostanie zaprezentowana przed kinem Forum 5 listopada. Wernisaż i bezpłatne seanse filmowe rozpoczną się o godzinie 19:00.
istotne.pl forum, bok-mcc, kino, film, wystawa

W piątek (5 listopada) przed kinem Forum będzie prezentowana wystawa przedstawiająca w porządku chronologicznym najważniejsze polskie filmy z lat 1908-2008. Ta krótka historia filmu została opowiedziana za pomocą fotosów, fragmentów starych recenzji, dialogów z filmów, komentarzy, analiz oraz wierszy. Wyboru filmów dokonali Rafał Marszałek i Andrzej Bukowiecki. Kuratorem wystawy jest Natalia Chojna.

Organizatorzy zapraszają na wernisaż o godz. 19:00. Wieczór uświetni projekcja dwóch najstarszych polskich filmów. „Pruska kultura” (1908) oraz „Mocny Człowiek” (1929). Oba filmy uznano za zaginione. Po latach odnaleziono je w zagranicznych archiwach. „Pruska kultura” jest najstarszym zachowanym filmem polskim, poruszającym problematykę walki z polskością i germanizacji w zaborze niemieckim. Szczególny nacisk kładzie na protesty uczniów szkoły we Wrześni przeciw nauczaniu religii w języku niemieckim. „Mocny Człowiek” to skarb polskiej kinematografii w reżyserii Henryka Szaro. To adaptacja powieści prekursora bohemy i naczelnego przedstawiciela dekadentyzmu Stanisława Przybyszewskiego. Dramat psychologiczny, którego bohaterem jest człowiek ogarnięty demonicznym pragnieniem sławy. Jest to doskonałe studium artysty, który przegrywa w walce z własnym sumieniem.

Do projekcji jednego z najciekawszych polskich filmów niemych ze zbiorów Filmoteki Narodowej współczesny podkład muzyczny na żywo wykona taper. Wystawa będzie prezentowana przez cały listopad.

(informacja BOK-MCC/ii)