Koncert finałowy Festiwalu BnB

Koncert finałowy Festiwalu BnB
fot. Krzysztof Gwizdała W sobotę odbył się koncert finałowy Jubileuszowego Festiwalu Blues nad Bobrem. Gwiazdą była grupa Dżem. Świetny koncert dali też wykładowcy warsztatów.
istotne.pl festiwal, blues nad bobrem, koncert, finał

Na koncercie finałowym Festiwalu Blues nad Bobrem zagrał Dżem, Obstawa Prezydenta, Maciej Dłużniewski oraz The Teachers Band – dziesięcioosobowy zespół wykładowców.

Pierwszy zagrał Maciej Dłużniewski, który nazywany jest nowym Tadeuszem Nalepą. Zespół Dłużniewskiego gra bluesa w nowych, lżejszych aranżacjach. Muzycy marzą, by ten rodzaj muzyki był częściej grany w mediach.

Popisowo zagrała grupa wykładowców. Była gorąco oklaskiwana przez swoich uczniów. Aleksandra Sozańska-Kut zaśpiewała „Black Coffee” (z repertuaru Elli Fitzgerald), Jacek Siciarek – „Georgia on My Mind” Raya Charlesa, a Krzysztof „Puma” Piasecki zagrał „Stairway to Heaven” Led Zeppelin. Roman Puchowski zaprezentował dwa swoje utwory z płyty „Simply”. Własną kompozycję „Sen” wykonała też Katarzyna Maliszewska. Na scenie grali także Zbigniew Lewandowski – perkusja, Paweł Serafiński – klawisze, Roman Badeński – harmonijka, Tomasz Grabowy – bas oraz Marek Napiórkowski – gitara..

Wykładowcy odegrali również scenkę kostiumową o perypetiach rycerza Tomira (właściciela Zamku Kliczków), jego żony i czeskiego woja Bogdara. Jak mówi legenda, Bogdar zbałamucił białogłowę, bo był młodszy i przystojniejszy od męża, miał więcej dworskiej ogłady i potrafił śpiewać piosenki. Wybitnie komiczną kreację stworzył Jacek Siciarek (wykładowca w klasie wokalnej) przebrany za żonę Tomira – Topolczanównę.

W przerwach między występami grup przeprowadzono licytację, z której dochód zostanie przeznaczony na sfinansowanie pobytu na warsztatach jednej osoby wybranej przez Stowarzyszenie Blues nad Bobrem. Zebrano około 1400 złotych. Brawurowo i skutecznie licytację prowadził Grzegorz Roman.

Obstawa Prezydenta wykonała swoje największe przeboje, m.in. „Zadowolić Zośkę”, i rozgrzała publiczność przed występem zespołu Dżem. I Obstawa Prezydenta, i Dżem to pierwsze zespoły, które zagrały na stworzonej w Bolesławcu imprezie. Festiwal Blues nad Bobrem przeszedł wiele zmian, z lokalizacją włącznie, ale nadal trwa i jest wyjątkową imprezą w skali kraju.

(informacja Grażyna Hanaf)