Orszak Trzech Króli w Bolesławcu

Dyskusja dla wiadomości: Orszak Trzech Króli w Bolesławcu.


  • Hagar (AE7F9K), 2013-01-06 21:22 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Greginfo, temat brzmi "Orszak Trzech Króli w Bolesławcu"... Na ten temat nalezy pisać komentarze.

    P. S. Jezli napisałes o grzechach i to jeszcze smiertelnych, może łaskawie przytoczysz jakiś przykaład na to co akurat w tym przypadku się zmieniło?

    Bo tak to czysta eklektyka ;-).

  • GREGINFO, 2013-01-06 21:25 Cytuj Zgłoś nadużycie
    ~Hagar napisał(a):
    ...
    Bo tak to czysta eklektyka ;-)

    Ale główne przesłanie przekazane ;-).

  • Hagar (AE7F9K), 2013-01-06 21:32 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Polecam do studiowania tematy, o ktore pytasz na stronie internetowej www.katolik.pl Znajdzeisz tam wyjasnienie wszystkich zagadnień, które Cibie zainteresują. Ja musiałabym, żeby odpowiedziec, napisać referat.

  • GREGINFO, 2013-01-06 21:34 Cytuj Zgłoś nadużycie
    ~Hagar napisał(a): Polecam do studiowania tematy, o ktore pytasz na stronie internetowej www.katolik.pl Znajdzeisz tam wyjasnienie wszystkich zagadnień, które Cibie zainteresują. Ja musiałabym, żeby odpowiedziec, napisać referat.

    Czyli rozumiem że znasz odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące wiary.

  • etnograf (ANGwM7), 2013-01-06 21:34 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Tak się składa, że szczodry dzień to w kulturze Słowian był 25 grudnia bo od wtedy zaczynało przybywac dnia. Swój odpowiednik to swięto miało w wiekszości kultur np. rzymskie święto słońca. I własnie ten dzień został przejety przez chrzescijan odpogan jako Boże Narodzenie. Szczodry dzien przedłużal się w czasie i w czasach chrzescijańskich konczył sie swietem trzech króli ale nie wiązało się to z orszakami i pochodami a po prostu ucztowaniem i zabawami w domach. Więc sam orszak trzech kroli to nowosc w polskiej kulturze i w dodatku jak widać po boleslawcu mało popularny :-).

  • Hagar (AE7F9K), 2013-01-06 21:47 Cytuj Zgłoś nadużycie
    ~etnograf napisał(a): Tak się składa, że szczodry dzień to w kulturze...

    Jeszcze raz napiszę:
    Szczodry wieczór był ostatnim ze świetych wieczorów okresu GODÓW, STANOWIŁ WIGILIĘ świeta Objawienia Panskiego, zwanego w Polsce Świetem Trzech Króli. Wieczór ten należało obowiązkowo spędzić na śpiewaniu kolęd i na zabawie towarzyskiej.
    Były, w zalezności od regionów, różne obrzędy związane ze Świetem Trzech Króli. Obchodzono np. Swoje gospodarstwo - cała rodzina urządzała procesję po swoim gospodarstwie...
    W Polsce, w okresie powojennym nie kultywowano takich tradycji, z wiadomych dziś powodów. Ale nie mozna zapominac o nich i twierdzic, że to nie nasz zwyczaj.

  • GREGINFO, 2013-01-06 21:49 Cytuj Zgłoś nadużycie
    ~Hagar napisał(a): Jeszcze raz napiszę...

    Robi się bardzo ciekawa dyskusja. Mam nadzieję ze ~etnograf nie odpuści :-).

  • Anonim (ANGwM7), 2013-01-06 21:53 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Nawet jesli upierajac sie przy Twojej wersji tych godow to nie wyjasnia ona samego orszaku. Ja nadal upieram sie przy wersji ze szczodre gody puerwotnie byly swietem obchodzonym 25 grudnia czyli w momencie kiedy dzien zaczynal sie wydluzac. Stad pozniej nazwa Bozego narodzenia jako gody.

  • Hagar (AE7F9K), 2013-01-06 22:02 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Anonimie, przeczytaj z uwagą treśc tego, co napisałam. ". Był ostatnim ze świetych wieczorów okresu GODÓW, STANOWIŁ WIGILIĘ świeta Objawienia Panskiego, zwanego w Polsce. ".
    Ty napisałeś o dniu pierwszym Godów. Przypadał on 25 grudnia... Dobrej nocy...

  • etnograf (ANGwM7), 2013-01-06 22:29 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Szczodre Gody lub Święto Zimowego Stania Słońca to jedno z głównych świąt solarnych obochodzonych o okresie zimowego przesilenia i otwierające nowy rok solarny czyli 25 grudnia bo wlaśnie jest to pierwszy dzień dłuższy od najkrótrzego dnia roku. Dopiero w czasach chrzescijańskich na terenach słowiańskich termin gody rozciągnieto na Boze Narodzenie i 12 dni po nim symbolizujące 12 miesięcy. Duchowieństwo nie mogąc wyplenić zwyczajów Szczodrych Godów zastapiło w prosty sposód święto narodzenia boga słońca, np największe rzymskie śieto Sol Invictus, narodzeniem Jezusa. W przedchrześcijańskiej religii słowian Szczodre Gody to własnie 25 grudnia. Nawet etymologicznie mozna wyjaśnić szczodrość bo słońce wlaśnie wtedy zaczyna dłużej świecić więc jest szczodre.

  • ; (AtPx2M), 2013-01-07 11:11 Cytuj Zgłoś nadużycie
  • ejaga (AtPxaW), 2013-01-08 10:00 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Dla osiołka w koronie, pół miasta zablokowane, Jednak ludzie potrzebują igrzysk. Ciekawa jestem kto kasę wyłożył.

  • GREGINFO, 2013-01-08 10:15 Cytuj Zgłoś nadużycie
    ~ejaga napisał(a): Dla osiołka w koronie, pół miasta zablokowane, Jednak ludzie potrzebują igrzysk. Ciekawa jestem kto kasę wyłożył.

    Podobno trzej królowie mieli też ze sobą złoto, powinno wystarczyć ;-).

  • Anonim (ANUo6Z), 2013-01-08 12:12 Cytuj Zgłoś nadużycie

Reklama