Dzień Kobiet w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej

Dzień Kobiet w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej
fot. szer. Natalia Wawrzyniak W 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej służy ponad dwieście siedemdziesiąt kobiet i trzydzieści pracowniczek Resortu Obrony Narodowej. Liczba ta od kilku lat wzrasta, zwłaszcza jeśli chodzi o panie w mundurach.
istotne.pl 183 wojsko, 10bkpanc, świętoszów, dzień kobiet, gmina osiecznica

Reklama

Obecnie kobiety-żołnierze stanowią dwanaście procent stanu osobowego brygady. Zajmują różnorodne stanowiska: od dowódców kompanii, plutonów i drużyn, poprzez stanowiska sztabowe, a kończąc na kierowcach, ratownikach medycznych, radiotelefonistach, strzelcach czy żołnierzach wchodzących w skład załóg pojazdów. Dzisiaj nikogo już nie dziwi widok kobiety w mundurze wykonującej zadania wspólnie z mężczyznami, na takich samych warunkach i bez żadnych taryf ulgowych. Chociaż kilka lat temu nie było to takie oczywiste. Teraz praktycznie w każdym pododdziale pancernej brygady służą kobiety.

8 marca 2018 roku niby rozpoczął się jak każdy inny, ale od samego rana atmosfera różniła się od pozostałych dni w roku. Na korytarzach budynków pancernej brygady można było zauważyć mężczyzn, którzy nosili pojedyncze kwiaty lub nawet całe bukiety. Ten, kto wchodził do kancelarii, nie miał żadnych wątpliwości, że akurat tutaj służy lub pracuje kobieta. Dodatkowo Panie uśmiechały się i z zadowoleniem wysłuchiwały życzeń, które składali im współpracownicy.

Tego dnia, o godzinie jedenastej, w świętoszowskim Klubie Wojskowym rozpoczął się koncert dla wszystkich pań służących i pracujących w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej i 43 Wojskowym Oddziale Gospodarczym. Zaproszone panie przywitał dowódca świętoszowskiej jednostki.

Generał brygady doktor Dariusz Parylak zwrócił się do wszystkich kobiet w dniu ich święta słowami:

Witam, Panie, bardzo serdecznie w tym szczególnym i wyjątkowym dniu. Długo zastanawiałem się, czego mogę Wam życzyć, co mogę powiedzieć, czego jeszcze nie słyszałyście. Paniom, które są pracownikami Resortu Obrony Narodowej, życzę przede wszystkim samorealizacji. Kobietom w mundurach natomiast, aby wspinały się po szczeblach kariery i nie spoczywały na laurach.

Do życzeń złożonych przez dowódcę świętoszowskiej jednostki dołączył się również komendant 43 Wojskowego Oddziału Gospodarczego.

Przez około godzinę panie zebrane w Klubie Wojskowym miały okazję wysłuchać najpopularniejszych piosenek znanego wszystkim zespoły ABBA. Przed licznie zgromadzoną widownią wystąpił zespół z Krakowa – Abba Cover Band. Zabawa była wyśmienita. Nie zabrakło także odważnych pań, które zdecydowały się potańczyć w rytm przebojów lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.

Reklama