Reemigranci z Francji w Bolesławcu

Paryż, wieża Eiffla
fot. G. Hanaf W piątek, 13 marca o 12:30 w Muzeum Ceramiki przy ul. Mickiewicza 13 odbędzie się prezentacja filmu „Polscy reemigranci z Francji”.
istotne.pl 0 muzeum ceramiki, francja, repatrianci

Reklama

Film został zrealizowany przez Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu w ramach projektu „Dolny Śląsk. Lud, jego zwyczaje, sposób życia, pieśni, muzyka i tańce”. Film poświęcono osadnikom zamieszkałym na Dolnym Śląsku, w tym na ziemi bolesławieckiej po II wojnie światowej, procesom ich adaptacji do nowego środowiska kulturowego i sytuacji społecznej. Film przedstawia losy, zwyczaje i folklor muzyczny przybyszów z różnych stron Polski i spoza jej granic.

W pokazie filmu wezmą udział bolesławianie, którzy przybyli do miasta z Francji po II wojnie światowej. To kolejna grupa osób, po przybyłych z Kresów Wschodnich oraz z terenu Jugosławii, które tworzyły kulturę Bolesławca tego czasu. Do dziś żyją tu oni, ich rodziny i potomkowie. Będzie to świetna okazja do spotkania, podzielenia się wspomnieniami i spostrzeżeniami. Na prelekcję zapraszamy szczególnie osoby młode, które zachęcamy do poznawania lokalnej historii i dziejów bolesławian.

Reklama