Legniczanie dają mata

Szachy
fot. freeimages.com (otbora) Urząd Miasta wdrożył nowy, autorski projekt edukacyjny pod nazwą „Legniczanie dają mata”.
istotne.pl 0 edukacja, program, szachy, um legnica, miasto legnica

Reklama

Chodzi o szachową edukację uczniów najmłodszych klas (I-III) we wszystkich 12 szkołach podstawowych. Nauką gry w szachy objętych zostało od września 675 uczniów, czyli blisko 52 proc. wszystkich pierwszoklasistów. Są to zajęcia bezpłatne. Projekt jest prekursorskim przedsięwzięciem w skali całego kraju.

W następnych latach program ten będzie obejmował kolejne klasy edukacji wczesnoszkolnej. Zajęcia odbywają się godzinach pozalekcyjnych. Środki na ten cel w wysokości ok. 100 tysięcy złotych pochodzą z budżetu miasta. Wszyscy uczniowie otrzymali także specjalne zeszyty do ćwiczeń szachowych.

Program uzyskał wysoką ocenę w Polskim Związku Szachowym, który przekazał szkołom zestawy do gry w szachy. Również Fundacja Polska Miedź w Lubinie wspiera finansowo ten projekt, a w ciągu trzech lat dofinansuje go kwotą 150 tys. zł.

Nauczanie gry w szachy na różnych etapach edukacyjnych bardzo docenia między Unia Europejska. W wydanym w 2012 roku Oświadczeniu Pisemnym Parlamentu Europejskiego w sprawie wprowadzenia do systemów oświaty w Unii Europejskiej programu „Szachy w szkole” napisano m.in.

Szachy są grą dostępną dla dzieci z każdej grupy społecznej, mogą przyczyniać się do osiągnięcia spójności społecznej i realizacji celów politycznych, takich jak integracja społeczna, zwalczanie dyskryminacji, zmniejszenie wskaźnika przestępczości czy nawet walka z różnymi rodzajami uzależnień.

Bez względu na wiek dziecka szachy mogą poprawić jego koncentrację, zwiększyć cierpliwość i wytrwałość, a także rozwinąć inteligencję, zmysł twórczy, intuicję, pamięć oraz umiejętności analitycznego myślenia i podejmowania decyzji. Gra w szachy uczy też determinacji, motywacji i sportowego zachowania.

UM Legnica/ii

Reklama