Kochaj, zanim będzie za późno

Projekt GS nr 2
fot. G. Hanaf Młodzież z GS nr 2 przygotowała wyjątkowy spektakl na zakończenie projektu „Zanim będzie za późno” realizowanego w ramach programu „Bezpieczna i przyjazna szkoła”.
istotne.pl 0 edukacja, piotr roman, maria subik

Reklama

Uczniowie GS nr 2 w spektaklu profilaktycznym „Trudna sztuka, czyli rzecz o komunikacji” w reżyserii Ewy Ołenicz-Bernackiej przedstawili dwie sceny z życia rodziny współczesnej. W pierwszej pokazali rodziców, którzy przejęci swoją pracą i problemami nie zwracali uwagi na własne dziecko. Druga scena opowiadała krótką historię dziewczynki, która miała ojca alkoholika, a jedyną „osobą” do której dziecko mogło się zwrócić, by być wysłuchane, był Bóg. Scena ta była niezwykle wzruszająca. Pokazywała, jak dzieci mogą być samotne w rodzinie, w szkole i w wśród rówieśników. Pokazano w niej, że osoba nieszczęśliwa często spotyka się z wyobcowaniem i drwiną, a nie z pomocą.

Kolejną propozyjcą sceniczną było przedstawienie muzyczne „Przesłanie Nie?Chcianego Gościa” w reżyserii ks. Janusza Diamenta. Z pięknym wstępem księdza mówiącym, że Boże Narodzenie jest tam, gdzie jest miłość i dwoje czujących ludzi.

Uroczystość, która odbyła się w sali kina Forum była świętem dla całego Gimnazjum im. Polaków Zeslanych na Sybir, dla uczniów i nauczycieli. Zrealizowany projekt wymagał wysiłku, nakładu środków, ale i chęci do współpracy, współdziałania i wzajemnej pomocy.

– Dziękuję za pomoc rodzicom, prezydentowi Piotrowi Romanowi i wspierającym nas urzędnikom z wydziału oświaty – mówiła dyrektorka Maria Subik. – bez przyjaciół nie zrealizowalibyśmy tego projektu. Dlatego w Święta Bożego Narodzenia życzę wszystkim wielu przyjaciół.

Warsztaty przeprowadzone w szkole miały na celu nauczyć uczniów i nauczycieli dobrej komunikacji. Terapeutka Jadwiga Soboń w podsumowaniu projektu napisała do dyrektorki szkoły, gratulując jej wspaniałej kadry pedagogicznej: ludzi otwartych na nowe doświadczenia, kreatywnych, gotowych do wspierania się w działaniach wychowawczych.

Maria Subik odczytała też opinie uczniów na temat warsztatów z komunikacji. Były to szczere i bardzo ciekawe wypowiedzi, doskonale podkreślające jak ważne były to szkolenie i jak efektywne: „Zapamiętałam, co to znaczy bezpieczeństwo”, „Zajęcia uświadomiły mi, że słowem można zranić innych.”, Podobało mi się, nauczyłam się rozmawiać z drugim człowiekiem”, „Dzisiejsze warsztaty to torpeda”, „Było zabawnie, chcemy jeszcze!”.

Zrealizowania projektu gratulował prezydent. – To sztuka napisać projekt, ale jeszcze ważniejsze jest, by go świetnie zrealizować, a tutaj to właśnie się udało – chwalił Piotr Roman. – Myślenie projektowe to doskonały sposób na zarządzanie, antidotum na metodę „Jakoś to będzie”, to projektowanie swojej przyszłości i życia. To był trudny projekt, dofinansowanie dostawała jedna na dziesięć propozycji, tym bardziej gratuluję Gimnazjum Samorządowemu im. Polaków Zesłanych na Sybir.

Reklama