Ogólnopolskie Mistrzostwa Sportowo-Obronne za nami

Ludzie
fot. Jacek Piesyk, Jakub Fiałkowski W niedzielę, 21 września, w Bolesławcu zakończyły się 4 Mistrzostwa Sportowo-Obronne żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych, a trzy dni wcześniej – klas o profilu wojskowym szkół ponadgimnazjalnych.
istotne.pl 0 wojsko, zawody, 23śpa

Reklama

Po raz czwarty do koszar 23 Pułku Artylerii w Bolesławcu przyjechały reprezentacje klas wojskowych oraz żołnierze Narodowych Sił Rezerwowych, by zmierzyć się w konkurencjach sprawnościowych wymagających doskonałej kondycji fizycznej, znajomości zagadnień z zakresu wojskowości, a przede wszystkim umiejętności działania zespołowego. Organizatorem mistrzostw było Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej „Commando” przy wsparciu logistycznym 23 Śląskiego Pułku Artylerii.

Jako pierwsi okazję, by zmierzyć się o miano najlepszych, mieli uczniowie klas profilowanych wojskowo. Po inauguracji zawodów 15 września przez dowódcę bolesławieckich artylerzystów pułkownika Andrzeja Lorenca i wiceprezesa Stowarzyszenia Bogdana Fiałkowskiego rozpoczęła się sportowa rywalizacja.

Do udziału w tegorocznych mistrzostwach zgłosiło się 20 zespołów męskich i 11 żeńskich z terenu całego kraju, w sumie blisko 200 uczniów.

Podczas trzydniowych mistrzostw rozegranych na obiektach szkoleniowych bolesławieckiej jednostki drużyny rywalizowały w marszobiegu na dystansie pięciu kilometrów (w trakcie którego musiały zrealizować szereg zadań sprawnościowych, takich jak rzut granatem do celu, transport rannego, pokonanie toru sprawnościowego czy strzelanie z broni pneumatycznej), w ośrodku sprawności fizycznej oraz sztafecie pływackiej.

Wszystkie konkurencje wymagały od uczestników zawodów wszechstronnego przygotowania i żelaznej kondycji. Co jednak najważniejsze, nie zabrakło ducha sportowej rywalizacji i solidnej dawki emocji. Zawody zakończyła uroczysta zbiórka, na której nagrodzono zwycięskie reprezentacje pucharami, dyplomami uznania oraz nagrodami rzeczowymi.

Od 19 do 21 września rywalizowali żołnierze Narodowych Sił Rezerwowych. Do udziału w mistrzostwach przystąpiło 48 mężczyzn i 4 kobiety, którzy zmierzyli się na torze pływackim, w ośrodku sprawności fizycznej, strzelnicy garnizonowej, rzutni granatem oraz pięciokilometrowej trasie marszobiegu. W trakcie tej ostatniej konkurencji musieli m.in. przenieść skrzynki z amunicją, rozłożyć i złożyć broń w normach czasowych, pokonać tor przeszkód oraz przenieść zasobnik towarowy ZT – 30L).

Uroczyste podsumowanie mistrzostw odbyło się 21 września. W czasie zbiórki podsumowującej żołnierskie zmagania zwycięzców uhonorowano pucharami, dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Wszyscy uczestnicy mistrzostw otrzymali ponadto od Stowarzyszenia „Commando” upominki i nagrody pocieszenia. Organizacja mistrzostw sportowo-obronnych była zadaniem zleconym przez Ministerstwo Obrony Narodowej i przez nie finansowanym. Klasyfikacja generalna poniżej.

Mistrzostwa sportowo-obronne żołnierzy NSR

klasyfikacja kobiet:

  1. szer. Karolina Kazimierczuk
  2. szer. Renata Ławniczak-Borkowicz
  3. szer. Sandra Garnek

klasyfikacja mężczyzn:

  1. szer. Paweł Andrzejewski
  2. szer. Wojciech Kois
  3. szer. Przemysław Warta

Mistrzostwa sportowo-obronne klas o profilu wojskowym

drużyny dziewcząt:

  1. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Dobrodzieniu
  2. Zespół Szkół Ekonomiczno-Technicznych im. Kombatantów Ziemi Lwóweckiej w Rakowicach Wielkich
  3. Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. A. Kamińskiego w Lubomierzu

drużyny chłopców:

  1. Zespół Szkół Zawodowych i Licealnych im. Górników i Energetyków Turowa w Zgorzelcu
  2. Zespół Szkół Niepublicznych im. J. Szatowskiego w Janowcu Wielkopolskim
  3. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu.

kpt. Remigiusz Kwieciński/ii

Reklama