Komin ciepłowni runął na ziemię

Komin ciepłowni runął na ziemię
fot. Krzysztof Gwizdała Konstrukcja zawaliła się pod naporem wiatru. Dostawy ciepła na razie nie będą wstrzymane.
istotne.pl awaria, komin, wichura, zec bolesławiec

Pod naporem silnego wiatru zawalił się komin Zakładu Energetyki Cieplnej (ZEC) w Bolesławcu. 45-metrowa konstrukcja runęła w kierunku obwodnicy. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Jak dowiedział się portal Istotne.pl, dostawy ciepła na razie nie zostaną wstrzymane. Po zawaleniu się komina teren zakładu i jego okolice są zadymione.

– Uważamy, ze przyczyną był gwałtowny podmuch wiatru. Zdarzyło się to ok. 19:40. Wszystkie śruby były pozrywane. Komin został zbudowany 8 lat temu, miał 45 metrów wysokości. Złamał się w miejscu, gdzie były kołnierze łączące, na wysokości 9 metrów. Najważniejsze dla nas jest to, by zachować ciągłość dostaw ciepła dla mieszkańców – powiedział Wiesław Ogrodnik, prezes ZEC.

Jeśli wciąż będzie tak wiało, jak teraz, w kierunku Kruszyna, to mieszkańcy nie będą odczuwać żadnych skutków. Gorzej, gdy wiatr się odwróci i dym pójdzie na osiedle. Emisja różnych związków jest ograniczona przed kominem, jednak związki siarki i azotu oraz drobiny koksu ulatniają się do atmosfery na nieodpowiedniej wysokości. Od decyzji inspektora ochrony środowiska będzie zależało, czy ciepłownia może przez jakiś czas działać bez pełnego komina.

Wraz z zawaleniem się konstrukcji uszkodzeniu uległy znajdujące się na niej nadajniki, m.in telefonii Play. W części miasta mogą występować problemy z zasięgiem tej sieci.

fot. Krzysztof Gwizdała
fot. Krzysztof Gwizdała
fot. Krzysztof Gwizdała
fot. Krzysztof Gwizdała

(informacja: ii)