Jest plan przebudowy placu Popiełuszki

Jest plan przebudowy placu Popiełuszki
fot. Intakus Szacowany koszt kompleksu to 44 mln złotych. Na razie nie jest znany termin rozpoczęcia inwestycji.
istotne.pl inwestycja, miasto, pl. popiełuszki

Miasto powoli przygotowuje się do zagospodarowania placu ks. Popiełuszki. Inwestycja miałaby być jednak finansowana nie tylko przez samorząd. "Czekamy na akty wykonawcze do ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Potem zostaną przygotowane analizy finansowe i ocena ryzyka" mówi Andrzej Chodyra, wiceprezydent miasta. Dopiero po tych działaniach rozpocznie się poszukiwanie partnera prywatnego do inwestycji.

Brak opisuBrak opisufot. Inaktus

Zespół sportowo-rekreacyjny na placu ks. Popiełuszki będzie składać się z kompleksu handlowo-usługowego, hotelu, basenu, lodowiska, galerii handlowej i części mieszkalnej.

Brak opisuBrak opisufot. Intakus

Szacowany koszt realizacji to ok. 44 mln złotych. Powierzchnia całkowita zespołu sportowo-rekreacyjnego wyniesie ponad dwa hektary. Koncepcję architektoniczną przygotowała firma Intakus z Wrocławia.

Opinie czytelników po komentarzu prezydenta

Jestem za tym projektem. To miasto zaczyna dopiero swoją długą drogę do Europy, ale nie wolno stracić ani jednej szansy, by się w niej kiedyś znaleźć. Powodzenia prezydencie.

Jaga, Bolesławiec

Panie Prezydencie, proszę przypomnieć naszym mieszkańcom, jak gosował Pan podczas referendum na temat zagospodarowania tego placu. Mam wrażenie, że ta koncepcja jest Pańskim kolejnym chwytem marketingowym, zwróconym bardziej na odwrócenie uwagi mieszkańców od rzetelnej oceny Pańskiej, kończącej się kadencji. Generalnie zgadzam się z tymi głosami, że ten plac należałoby sensownie zagospodarować. A tak na marginesie, jak postąpi pan prezydent, jeśli po raz kolejny zostałoby zorganizowane referendum w tej sprawie?

Damazy, Bolesławiec

Koncepcja zagospodarowania placu jest mało ciekawa. Robi wrażenie wielu dostawianych klocków bez ładu i składu. Może zrobić konkurs na zabudowę placu? Jest to poważna sprawa na wiele dziesiątków lat. Proszę dać mieszkańcom wybór.

Michał, Bolesławiec

Moim zdaniem to bardzo dobrze. Wreszcie się zauważa, że Bolesławiec staje na nogi. Co chwile coś się buduje i Bolesławiec się rozbudowuje. Miasto wreszcie pokaże się od tej dobrej strony na Dolnym Śląsku, a mieszkańcy i młodzież będą mieli gdzie spędzać swój wolny czas :)

Mirosław, Bolesławiec

To wspaniały pomysł postawić taki olbrzymi betonowy kompleks w tym miejscu. Będziemy najlepiej przygotowanym miastem na wojnę nuklearną. Mieszkańcy Asnyka, Łukasiewicza, Bielskiej i Sierpnia '80 będą mieć bunkier pod nosem. No jak można pozwolić, aby taki kawałek zieleni (płuca centrum) oparł się pędowi "rozwoju"? Na dzisiejsze czasy to nawet źle wygląda, aby coś zielonego rosło przy betonowym. Ten koncept wręcz jest nie do przyjęcia. Już teraz mam wizję letniego popołudnia. Mieszkańcy wymienionych powyżej ulic, do was piszę. Widzę czarne chmury nad wami. Prawie dosłownie .Zastanawiał się ktoś nad zanieczyszczeniem powietrza, spowodowanym wzrostem ruchu drogowego? W jednym Piotr Roman ma rację. Jeśli on tego nie zrobi, to jego następcy się tym zajmą. To jest po prostu taka destrukcyjna mentalność współczesnego człowieka. Jeśli Piotr Roman dąży do swojej własnej "hoolywoodzkiej gwiazdy", to proponuję, aby władze miasta wymieniły jedną z płyt chodnikowych na Asnyka i zastąpiły ja płytą z imieniem prezydenta (taniej będzie).

Boleslawianin

Kolejne bzdury i demagogia Romana. A gdzie był pan ostatnie kilka lat? Co pan zrobił dla miasta? Zachipował psy? Gdzie nowe miejsca pracy i nowe inwestycje? W Bolesławcu nie jest wcale tak łatwo o pracę, jak pan sądzi. Większość moich znajomych po studiach wyjechała, bo nic tu nie dostali. Takie kompleksy można budować, kiedy będzie na to kasa. A tak biedni mieszkańcy finansują nieopłacalny dla nich projekt.

Bartek, Bolesławiec

Brawo Panie Prezydencie! Nasze miasto zasługuje na to, by wejść w XXI wiek z takim właśnie kompleksem i to w centrum Bolesławca. Dobrze znam Polkowice, które o wiele mniejsze od Bolesławca, właśnie poprzez kompleks rekreacyjno-usługowy cieszą się wielką popularnością turystów z kraju i zagranicy. Najwyższy już czas, by nasze miasto w centrum posiadało tak ambitny i nowoczesny kompleks. Mam nadzieję, że nie zabraknie Panu cierpliwości, by zachęcić inwestorów do uczestniczenia w kosztach realizacji tego projektu. Pański głos i zachęta będzie dla nich ważnym sygnałem. Gratuluję i życzę cierpliwości oraz optymizmu w tym niełatwym zadaniu!

Andrzej, Bolesławiec

A czy ktoś pomyślał nad tym, co będzie, jeśli zwali się do takiego obiektu parę setek aut? Bo drogi mamy takie, jakie każdy widzi. A miejsce takiego obiektu nie jest w centrum, tylko na peryferiach. Te biedne dzieci nie będą zazdrościły tym korzystającym.

Artur, Bolesławiec

Myślę, że to wspaniały projekt. Nie tylko młodzi czekają na taki kompleks. Panie Prezydencie, proszę nie słuchać maruderów, im nigdy nic nie będzie w smak - a szczególnie jak robią ludzie nie z ich opcji.

Marta, Bolesławiec

Fajnie, gdyby był również sketepark kryty, przemyślcie tę sprawę!

Asha, Bolesławiec

Do Kiki i ludzi myślących podobnie. Piotr Roman miał czas przez całą kadencję. Ja efektów jego pracy nie widzę. Chwali się zmniejszającym się w mieście bezrobociem, a prawda jest taka, że zmniejsza się nie tylko bezrobocie, ale i liczba mieszkańców. Młodzi wyjeżdżają do pracy np. do Anglii lub dużych miast. Nie powstają zakłady zapewniające dużo nowych miejsc pracy. Oczywiście Roman może się tłumaczyć, że połowa bezrobotnych to szara strefa - tak niedawno stwierdził przy dziennikarzach. Panie Roman, proponuję zająć się rzeczami ważniejszymi dla lokalnej społeczności, niż przecinanie wstęg i chipowanie psów.

Tomek, Polska

Ciekawa, kolejna propozycja? A co z projektem rozbudowy kina Forum? Zamiast poparcia dla rozbudowy i zajęcia się tym na poważnie, zrobiono wielki pokaz komputerowej makiety i skończyło się na ogólnomiejskiej dyskusji na temat foteli do kina! Czyżby teraz makieta kompleksu miała pomóc w zainstalowaniu nowych ławek i fontanny na placu? Bądźmy realistami! W mieście panuje bezrobocie i prywata, a panowie prezydenci próbują nam zmydlić pięknymi projektami oczy! Dlaczego akurat wrocławska firma?! Mało to mamy biur architektonicznych w Bolesławcu? A swoją drogą to ciekawe, ile kosztowała miasto kolejna koncepcja zagospodarowania placu? Rozbudowa kina miałaby na razie większe szanse powodzenia.

Adam, Bolesławiec

Marudzenie. Robić coś? Źle. Nie robić? Też źle... Robić to, co się uważa za słuszne. Wszystkich i tak nie zadowoli. Bynajmniej miasto będzie miało piękny obiekt i bardzo potrzebny. Miejsce wymarzone! Nie ten co myśli, tylko ten co działa.

Kika, Bolesławiec

Taki obiekt powinien być budowany z pieniędzy prywatnych. Zarządzić należy przetarg i instytucje zainteresowane winne być właścicielami, np.Multikino, kręgielnie Gemax. Basenem mogłaby zająć się inna firma, która się specjalizuje w tym. Miasto nie powinno pakować pieniędzy publicznych w coś takiego. Są szpitale, szkoły, drogi, bezpieczeństwo. Tylko prywaciarz będzie dobrze dbał o swój interes. A skoro np. firma Gemax do tej pory nie wybudowała kręgielni w Bolesławcu, to najwidoczniej się to nie opłaca w utrzymaniu.

Artur, Bolesławiec

Prawda jest taka, że z tego typu obiektów korzystają nieliczni.

Mirek, sąsiad Bolesławca

Bolesławiec powinien mieć taki kompleks. Jeśli nie ma kasy miejskiej na to, to zostaje tylko PPP. Mam wrażenie, że większość malkontentów nie bywa na 20-metrowym basenie (archaizm) a tym bardziej nie korzysta z dostępnych sal sportowych, bo pisaliby inaczej. Jeśli obiekt może na siebie zarobić (musi), to niech powstanie jak najszybciej.

Jonasz, B-c

A ja myślę, że to demagogia. A co się dzieje z remontem kina Forum i budową kompleku kulturalnego przy placu Pilsudskiego? To tylko wyborcze gadanie, które nie może być zrealizowane. Czy prezydent uważa, że ktoś wypłaci taką kasę za projekt zlecony przez innych ludzi? A jak będzie chciał mieć 4 piętra wiecej to co? Znów wyrzucimy pieniądze podatników na nowe projekty? Przecież to jest rozdawnictwo pieniędzy podatników.

Tomek, Polska

Opinie czytelników

Do Galla Anonima: Młodzież się nudzi? A jak myślisz, że to będzie za darmo? Przecież ta młodzież będzie musiała płacić, a pieniądze w mieście, gdzie jest takie bezrobocie, to skąd? Co powiedzą rodzice ludzi biednych.To są igrzyska przed zbliżającymi się wyborami 2006.

Artur, Bolesławiec

Ładnie to może i trochę wygląda, ale na pewno nie rozwiąże 25% bezrobocia. Powstaje pytanie, kto tam będzie chodził i czy na pewno Bolesławcowi potrzeba igrzysk? A tak poza tym, to szkoda tej zielonej przestrzeni.

Marcin, Bolesławiec, Łódź

Brawo Panie Prezydencie! Myślę, że to świetny pomysł. Wierzę, że się powiedzie, a wtedy ci, którym jak zwykle nic nie pasuje, powinni spalić się ze wstydu.

Halina, Bolesławiec

Takiego kompleksu w mieście brakuje, ale nie w takim miejscu na boga. Jest tyle niewykorzystanych miejsc, które lepiej by się do tego nadawały. Opamiętajcie się. Czy chcielibyście, aby pod waszymi okanmi był ciągle harmider.

Viola, Bolesławiec

Hehe. Kolejny żarcik. Tylko skąd na to pieniądze? Mamy deficyt jakieś 15 milonów złotych, a chcą budować kompleks za ponad 40. No ciekawe :-) No a gdzie jest to centrum handlowe na Zgorzeleckiej? Jakoś nie widzę, aby coś się działo. No tak wybory za rok, to trzeba coś pod publikę rzucić. Normalka.

Gotrek, Bolesławiec

Przecież ta inwestycja się po kilkudziesięciu latach na pewno zwróci. Nowe miejsca pracy a także nowe mieszkania. Tylko żeby to było wykonywane z myślą o mieszkańcach naszego miasta, a nie na pokaz, jak to potrafi Pan Roman.

Daniel, Bolesławiec

Ciekawe kiedy to powstanie? Zawsze są takie duże plany. Ale jak to powstanie, to rynek na Wesołej przestanie istnieć ;-( A tego chyba nie chcemy? Lepiej niech wybudują to w Dobra City :-)

Krzyś, Dobra City

Ciekawe, że miejsce, gdzie będzie tylko basen i lodowisko, nazywa się zespołem sportowo-rekreacyjnym (no chyba że nazwać kompleks handlowo-usługowy, hotel, galerię handlową i mieszkania obiektami rekreacyjnymi). Ale to tylko szczegóły ;-) A co do basenu.... Godzina (lekcyjna) pływania na MOSiRowym basenie kosztuje 7,5 zł (lub 5 zł jak się ma legitymację szkolną). Ile więc będzie trzeba płacić za ten basen ze zjeżdżalniami? Mam nadzieję, że się zleci klientela, także z innych miast - jak na przykład do Polkowic czy Liberca w Czechach - i będzie można popływać za rozsądną cenę. No i oczywiście, że będą tam jakieś wydzielone tory do pływania, a nie tylko do głupich zabaw w wodzie (pływanie na torze, gdzie chce się bawić kilka dzieciaczków, graniczy przecież z cudem). Tylko ciekawe co na to MOSiR? Chyba będzie musiał swój basen przerobić na coś innego. Ale to już zostawmy ich pomysłowości.

Artur, Bolesławiec

Piotr Roman to ma łeb! Zgniłe jajeczko podrzuca przed wyborami samorządowymi dla kogoś, a sam ucieka do Warszawy lub za granicę. Zobaczymy co Ujazdowski przygotował na odlot Romana, aby nasz przewodniczący Sejmiku Jeleniogórskiego, starosta bolesławiecki, prezydent miasta Bolesławiec etc. mógł wspinać się na górę "Złotych". Przecież przez tyle lat zrobił tak dużo dla jego mieszkańców.

Bolek, Bolesławiec

Skąd Roman chce wziąć na to pieniądze? Przecież koszty budowy są podobne do całego budżetu miasta!

Tomek, Polska

Science fiction! Albo... kto ma tu interes? To proste. Jeżeli w partnerstwie publiczno-prywatnym, to sam chętnie zgłoszę się na akcjonariusza (takiego malutkiego). Już domyślam się, kto będzie jednym z głównych udziałowców i dlaczego projekt jest na siłę forsowany. Szejkowie znów górą! Obecny prezydent działa w dużym pośpiechu - nie "przeżyje" przecież następnych wyborów !

Filutek, Bolesławiec

Uważam, że może to być bardzo dobra inwestycja. Najpierw jednak zajmijmy się likwidacją bezrobocia w naszym mieście, a potem będziemy bawć się w odrestaurowywanie miasta...

Daniel, Bolesławiec

No w końcu ktoś zabrał się za to miasto i coś się w końcu dzieje. Mam nadzieję, że to dopiero początek! Ogólnie to bardzo pozytywnie to oceniam!

Mazurek, Bolesławiec

Pomysł tylko i wyłącznie pod przyszłą kampanię pana Romana. Z pewnością nigdy nie zostanie zrealizowany. Przypomina mi przedwyborczy list marzeń na temat naszego miasta. Szkoda tylko że pozostał w sferze "marzeń".

Beata, Bolesławiec

Dlaczego drogi pan prezydent tak walczyl o ratowanie tego kawałka ziemi przed wyborami? Teraz będąc już prezydentem, chce coś tam budować? Hipokryzja w czystej postaci.

Zdegustowany, Bolec

Oby ten kompleks był ogólnodostępny i był należycie wykorzystywany. Nie tak, jak było i jest do tej pory z salą przy I LO.

Radek, Bolesławiec

Pamiętajmy, że za rok są wybory. Trzeba przecież zrobić wrażenie na ludziach, żeby zagłosowali ponownie na Romana. To wszystko śmierdzi mi przedwyborczą ściemą. Oby tego ludzie nie łyknęli ;-)

Michał, Bolesławiec-Wrocław

Może i dobry pomysł, ale skoro już coś budować, to dołóżmy do tego jeszcze kręgielnię. Mamy przecież w Bolcu przestawicielstwo GeMax, to oni właśnie budują kręgielnie na Polskę.

Thor, Bolec

Brawo! Już dawno ta część miasta powinna być zagospodarowana. Mam nadzieję, że osoby odpowdzialne za ten projekt pójdą za ciosem i nie skończy się na papierkowym kompleksie.

Marek, Vancouver, Kanada

Boję się, że powstanie nowy kompleks dla nowobogackich, a inni tylko będą mogli pooglądać.

Aga, Bolesławiec

Jest to świetny pomysł. W końcu powstanie jakieś centrum rozrywki, bo tutejsza młodzież nudzi się i nudzi.

Gall Anonim, Bolec

Chyba wam na głowę padło. Taki wspaniały otwarty teren w centrum miasta przeznaczać pod zabudowę?! To jakby w Rynku postawić Biedronkę czy Lidl-a. Dlaczego nie na terenie dawnego dworca wschodniego, który stoi niewykorzystany i zaniedbany?

Zalew, Wrocław - kiedyś Bolesławiec

Moim skromnym zdaniem jest to pic na wodę. Dwa lata temu mieliśmy robić zakupy w mającym tam powstać centrum handlowo-usługowym. Podobnych przykładów jest niestety więcej: bulwar nad Bobrem, rekonstrukcja oraz sklepiki w części plant miejskich koło basenów, kostka na rynku zamiast asfaltu, sprawa dworca PKP, zagospodarowanie terenu po dawnym dworcu wschodnim, nowe osiedle niedaleko cmentarza (już 2 domy!), odrestaurowanie parku za szpitalem miejskim (droga wylotowa w kierunku Jeleniej Góry). Podobnych przykładów na pewno jest więcej. Szkoda tylko, że nie są one realizowane, a nasze pieniądze wydawane są na coraz to śmielsze projekty:-(

Zdegustowany, Bolesławiec

W ogóle nie wiem, po co to budują? Upadną przez to małe sklepy.

Daniel, Bolec

Świetny projekt! Teraz czas rozpocząć inwestycję, ponieważ taki kompleks w Bolesławcu jest niezbędny!

Szymon, Bolesławiec

Jak zawsze nierealne marzenia.

Piter, Bolesławiec

Bardzo ciekawy projekt. Czegoś takiego na pewno w Bolesławcu brakuje. Oby tylko nie skończyło się na ładnej makiecie!

Marcin, Bolesławiec