materiał promocyjny

Niebezpieczne miejsca dla turystów – tam nie wybieraj się na urlop

Kobieta na plaży
fot. aplikuj.pl Urlop to długo wyczekiwany moment dający pracownikowi możliwość psychicznego i fizycznego odpoczynku, relaksu i oderwania się od natłoku codziennych obowiązków. Pomysłów na spędzenie wolnego czasu może być całe mnóstwo. Należy jednak mieć na uwadze, że urlop ma być przede wszystkim czasem beztroskiego wypoczynku, po którym zostaną miłe wspomnienia, dlatego warto upewnić się wcześniej czy wybrane miejsce podróży na pewno jest bezpieczne.
istotne.pl 1 wakacje

Reklama

Urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę, a jego wymiar zależy od ilości przepracowanych lat. Według obowiązującego Kodeksu Pracy, pracownik ma 20 dni urlopu, gdy czas jego zatrudnienia jest krótszy niż 10 lat. Zaś osobie, której staż jest dłuższy niż 10 lat przysługuje 26 dni na wypoczynek. Należy również pamiętać, że do stażu pracy wlicza się także okres nauki.

– Ilość przysługujących w roku dni urlopowych pracownik może wykorzystać w dowolnym miesiącu i z rozłożeniem według własnego uznania po wcześniejszym uzgodnieniu tego z przełożonym. Jednak zgodnie z obowiązującymi regulacjami Kodeksu Pracy, część urlopu powinna być wykorzystana nieprzerwanie przez co najmniej 14 dni kalendarzowych – przypomina Piotr, specjalista z serwisu Aplikuj.pl.

Jak spędzić urlop?

Formy spędzenia wolnego czasu są różne w zależności od indywidualnych upodobań. Jedni poszukują spokojnego, ustronnego miejsca, z dala od zgiełku miasta, w którym odetchną, zregenerują się i nabiorą nowej energii. Inni szukają ciekawostek i pomysłów na aktywne spędzenie czasu z całą rodziną. Możliwości jest całe mnóstwo podobnie jak bogata i zróżnicowana jest oferta biur podróży.

Mężczyzna na plażyMężczyzna na plażyfot. aplikuj.pl

Gdzie podróżują Polacy?

Jak czytamy w artykule Urlop wypoczynkowy 2018, Polacy często jako cel urlopowego wyjazdu wybierają właśnie Polskę. Miłośnicy morskich kąpieli i wygrzewania się na piaszczystych plażach korzystają z szerokiej oferty nadmorskich kurortów. Na zwolenników większych aktywności i górskich wędrówek czekają Karpaty, Sudety oraz Góry Świętokrzyskie. Malowniczych miejsc idealnych na spędzenie urlopu nie brakuje także na Mazurach. Tamtejsze jeziora są szczególnie odwiedzane przez turystów lubiących żeglugę czy rejsy jachtami.

Wśród europejskich kierunków popularnością wśród Polaków cieszą się Hiszpania, Portugalia, Włochy, Grecja, Chorwacja czy Bułgaria. Kraje te kuszą przede wszystkim pięknymi plażami, wysoką temperaturą, atrakcyjnymi cenami, wielogwiazdkowymi hotelami, międzynarodową kuchnią i wieloma atrakcjami.

Gdzie NIE wybierać się na urlop?

Zanim podejmiemy ostateczną decyzję o formie spędzenia urlopu warto sprawdzić przede wszystkim czy miejsce, do którego się wybieramy jest bezpieczne i nic nie zakłóci nam wypoczynku. Jest wiele ciekawych turystycznie państw w Europie i na świecie, w których trwają wojny domowe, zamieszki, protesty czy uliczne demonstracje. Niektóre kurorty szczególnie w krajach muzułmańskich stają się celem ataków terrorystycznych. Ostrzeżenia przed udaniem się w miejsca zagrożone wydaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, dlatego warto śledzić komunikaty pojawiające się na rządowej stronie internetowej msz.gov.pl. Aktualne ostrzeżenia dotyczą takich państw jak Ukraina, Kolumbia, Malezja, Tajlandia, Indonezja, Filipiny. To kierunki, przed którymi ministerstwo szczególnie przestrzega biorąc pod uwagę aktualną sytuację polityczną w kraju. Bezwzględnie bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego przed każdą podróżą warto upewnić się czy miejsce, do którego się wybieramy nie stanowi dla nas zagrożenia.

Reklama