Trzysta lat dla żołnierzy US Army!

Trzysta lat dla żołnierzy US Army!
fot. 23 Śląski Pułk Artylerii 14 czerwca wojskowi z 91 batalionu inżynieryjnego stacjonującego w Bolesławcu obchodzili swoje żołnierskie święto – 243 rocznicę powstania Armii Amerykańskiej.
istotne.pl 183 wojsko, uroczystość, 23śpa, urodziny, us army

Reklama

Żołnierze, którzy zaledwie kilkanaście dni wcześniej w koszarach 23 Śląskiego Pułku Artylerii rozpoczęli realizację zadań w ramach III zmiany Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, swoje święto rozpoczęli sportową rywalizacją. Na porannej zbiórce w strojach sportowych ramię w ramię stanęli amerykańscy i polscy żołnierze.

Punktualnie o godzinie siódmej rano odegrano hymny państwowe i podniesiono flagi narodowe obydwu państw, a następnie żołnierze pokonali ze śpiewem na ustach i flagami symbolizującymi swoje kraje pięciokilometrową trasę po koszarach bolesławieckiej jednostki.

Po biegu rozpoczęła się rywalizacja w różnych dyscyplinach sportowych. Po zwycięstwie saperów US Army w futbolu amerykańskim dalsze konkurencje były pasmem sukcesów artylerzystów, między innymi w piłce nożnej, sztafecie i przeciąganiu liny. Wspólna rywalizacja pozwoliła wzmocnić więzi polsko-amerykańskie i nawiązać bliższy kontakt z sojusznikami.

Po zakończeniu zawodów sportowych odbyła się uroczysta zbiórka, podczas której dowódca 91 batalionu inżynieryjnego ppłk Matthew Rogers przybliżył rys historyczny obchodzonego święta i podziękował żołnierzom za wysiłek wkładany w codziennej służbie.

W uroczystości uczestniczyła delegacja żołnierzy 23 pułku artylerii na czele z dowódcą cz.p.o. ppłk. Sławomirem Kulą oraz prezydentem Miasta Bolesławiec Piotrem Romanem. Zarówno dowódca artylerzystów, jak i włodarz miasta serdecznie powitali nową zmianę żołnierzy amerykańskich w bolesławieckim garnizonie i stolicy polskiej ceramiki, życząc satysfakcji z pełnionej w naszym kraju służby, stanowiącej okazję do poznania naszej kultury, zabytków i historii.

Obchody święta Armii Stanów Zjednoczonych zakończyło odśpiewanie tradycyjnego „Sto lat”, po czym ppłk Rogers zaprosił gości do wspólnego pokrojenia okolicznościowego tortu, a następnie – na degustację ich rodzimej, teksańskiej kuchni.

Polsko-amerykańska sztafeta:

Konkurs przeciągania liny, część 1:

Konkurs przeciągania liny, część 2:

Fragment meczu piłki nożnej polscy żołnierze vs Amerykanie:

Reklama