Niech Cię kręci… bezpieczeństwo nad wodą

Niech Cię kręci… bezpieczeństwo nad wodą
fot. Krzysztof Gwizdała Ładna pogoda oraz ciepłe dni zachęcają do spędzania wolnego czasu na powietrzu, a także do rekreacji w wodzie i nad wodą. Niestety, w takim okresie dochodzi do większej liczby utonięć.
istotne.pl policja, konkurs, woda, bezpieczeństwo

W czasie finału VI Ogólnopolskich Zawodów Funkcjonariuszy Policji w Ratownictwie Wodnym, który odbył się we Wrocławiu, zastępca komendanta głównego policji mł. insp. Tomasz Szymański zainaugurował trzecią ogólnopolską edycję akcji informacyjno-edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.

Akcja została objęta honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wpisana do harmonogramu działań na rok 2019 w ramach Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem Bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020. Partnerem w projekcie jak w latach ubiegłych jest MSWiA oraz Fundacja PZU.

Działania mają na celu propagowanie właściwego zachowania w rejonie akwenów, w tym zasad bezpiecznej kąpieli, żeglowania oraz uprawiania sportów wodnych, a w efekcie – ograniczenie wypadków tonięć i utonięć zarówno wśród najmłodszych, jak i osób dorosłych.

Akcja będzie realizowana do końca września w miejscach letniego wypoczynku (kolonie, obozy itp.), jak również na piknikach, festynach i spotkaniach plenerowych. Szczególnie zintensyfikowane działania będą mieć miejsce na terenach obszarów wodnych, a także ośrodków rekreacji i wypoczynku. Jak co roku policjanci przypominać będą wszystkim wypoczywającym nad wodą (również wędkarzom) o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Uwaga! Konkurs

Dodatkowym elementem akcji jest projektowany konkurs dla dzieci i młodzieży polegający na przygotowaniu spotu filmowego, trwającego 30-60 sekund i promującego bezpieczne przebywanie nad wodą „Filmowy przeWODNIK”. W konkursie, który trwać będzie od 1 czerwca br., udział wziąć mogą zespoły liczące do 5 osób w wieku do 18 lat pod opieką dorosłego opiekuna.

Prace konkursowe można przesyłać do 10 września 2019 r. na adres Biura Prewencji Komendy Głównej Policji:
ul. Puławska 148/150
02-624 Warszawa
z dopiskiem „Filmowy przeWODNIK”.

W ramach projektu „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” zarówno MSWiA, jak i Fundacja PZU wspomogą policjantów prowadzących działania profilaktyczne w całym kraju, przekazując materiały promocyjno-edukacyjne dotyczące akcji.

Na potrzeby wspomnianych działań opracowanych zostało również 300 tys. kieszonkowych informatorów, które nakłaniają m.in. do korzystania ze strzeżonych kąpielisk, stosowania się do obowiązujących na nich znaków oraz dostosowania rodzaju aktywności do indywidualnych możliwości i umiejętności, 8 tys. plakatów konkursowych oraz 80 tys. naklejek, które otrzymały do dystrybucji komendy wojewódzkie i Komenda Stołeczna Policji.

Więcej informacji na temat akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, bieżące wydarzenia, harmonogramy imprez towarzyszących działaniu w całym kraju, porady oraz regulamin konkursu można znaleźć na stronie: www.policja.pl/bezpieczenstwo-nad-woda. Mundurowi:

Zachęcamy wszystkich do odwiedzania jej w trakcie trwającego sezonu letniego.