materiał promocyjny

Mistrzostwa Europy Juniorów #NaPolanie: mistrzami Austriaczka i Mongoł

Enkhsaikhan Enkhbat z Mongolii na podium
fot. DCS #NaPolanie 234 zawodników i zawodniczek reprezentujących 30 państw z całego świata stanęło w szranki podczas Mistrzostw Europy Juniorów w Jakuszycach. Mistrzynią Europy juniorek została Anna Andexer z Austrii. Mistrzem Europy juniorów Enkhsaikhan Enkhbat z Mongolii.
istotne.pl 86 nagroda, mistrzostwa, #napolanie

Zapleczem dla sportowców było Dolnośląskie Centrum Sportu. Mistrzostwa rozegrano w formule open, dzięki czemu byliśmy świadkami wielkiej niespodzianki: mistrzem Europy w biegu długim został, reprezentant Mongolii. Polanę Jakuszycką w najlepszych nastrojach opuściła reprezentacja Austrii z sześcioma medalami. Największa radość to srebrny medal dla Marcina Zawoła, ambasadora #TeamPolana. Marcin Zawół zdobył srebro w sprincie na dystansie 10 km. Najlepsza z Polek Anna Nędza-Kubiniec zajęła 17. miejsce.

Po raz pierwszy w historii mistrzostw rozegrano Mass Start 60 – bieg ze startu wspólnego z udziałem aż 60 zawodników. Ten niezwykle widowiskowy format już od kilku lat gości w kalendarzu zawodów niższej rangi: w Pucharze IBU oraz Pucharze IBU Juniorów. Decyzją światowej federacji w lutym 2024 roku w Jakuszycach miał swoją premierę w zawodach rangi mistrzowskiej. Czym jest mass start 60? To nic innego jak doskonale znany z Pucharów Świata bieg ze startu wspólnego, ale z udziałem aż 60 zawodników wyłonionych na podstawie dwóch wcześniej rozegranych konkurencji indywidualnych.

Start aż 60 zawodników sprawił, że była to najbardziej widowiskowa konkurencja zawodów w Jakuszycach.
Wielkie słowa uznania należą się też wszystkich pracującym przy utrzymaniu tras – sędziom Polskiego Związku Biathlonu i Biathlonworld, wolontariuszom, ekipie DCS Polana Jakuszycka, a także Biegowi Piastów. Kolejne mistrzostwa za rok.