Powiatowe obchody Święta Niepodległości

Powiatowe obchody Święta Niepodległości
fot. GA Data 11 listopada 1918 r. jest niewątpliwie jedną z najważniejszych symbolicznych dat w naszej historii – mówił w czasie uroczystości wicestarosta bolesławiecki Marian Haniszewski.
istotne.pl święto niepodległości

Powiatowe obchody Święta Niepodległości rozpoczął wymarsz pochodu „Światło wolności” do Rynku, gdzie odczytano Apel Poległych, oddano salwę honorową i odegrano Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego.

Marian Haniszewski: – 11 listopada 1918 r., po 123 latach niewoli, Rzeczpospolita znów pojawiła się na mapach Europy. Marzenia Polaków, urodzonych i wychowanych pod zaborami, w końcu się ziściły. Nasi przodkowie walkę o wolność i niepodległość Ojczyzny okupili własną krwią, a czasem nawet życiem. Pytanie, czy potrafimy być wdzięczni za ten dar. Przecież dziś prośba o pokój jest tak samo aktualna jak wiele lat temu. Świat stał się niespokojny, a wojny toczą się tuż za granicami. Zachowanie pokoju to nasze zadanie i wielkie zobowiązanie.

Głos zabrał również płk Paweł Świtalski, dowódca 23 Śląskiego Pułku Artylerii: – Dla nas, żołnierzy, jest to dzień szczególny. Chciałbym wykorzystać tę okazję i uhonorować tych, którzy w ostatnim czasie zostali mianowani na kolejne stopnie wojskowe.

Stopień młodszego chorążego tego dnia otrzymał: Tomasz Michalski, starszym sierżantem został Krzysztof Kownacki, a plutonowymi – Tadeusz Jakubiak, Krzysztof Kowalczyk, Mateusz Molka, Tomasz Pasiak, Florian Skrzypacz i Łukasz Zator. Na stopień starszego kaprala mianowani zostali: Jakub Głowacki, Tomasz Józwa, Michał Pawłowski, Krzysztof Rutyna, a na kaprala – Adam Banecki i Grzegorz Wójcik.

Uroczystość, którą poprowadził mjr Jerzy Juchaniuk, zakończyła defilada wojskowa.

W środę 11 listopada dalsza część powiatowych obchodów Święta Niepodległości. Tym razem odbędą się one w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej. W programie:

  • rozpoczęcie – godz. 11.00 (zbiórka pocztów sztandarowych w Bazylice – 10.45)
  • pogram patriotyczny w wykonaniu młodzieży z pracowni Młodzieżowego Domu Kultury im. Stanisława Wyspiańskiego w Bolesławcu
  • wystąpienie starosty bolesławieckiego Dariusza Kwaśniewskiego
  • msza w intencji Ojczyzny z udziałem wojska.