Zmienią nazwę ulicy Kubika? Zdążą z tablicą smoleńską na 10 kwietnia?

Zmienią nazwę ulicy Kubika? Zdążą z tablicą smoleńską na 10 kwietnia?
fot. GA Po protestach części bolesławieckiej prawicy ws. lokalizacji tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej radny Eugeniusz Jabłoński nie wyklucza tego, że zmieniona zostanie nazwa ulicy Kubika.
istotne.pl 0 pis, jan russ, tablica smoleńska, eugeniusz jabłoński

Reklama

Przypomnijmy: tablica upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej zostanie zamontowana na murach obronnych przy ulicy Kubika w Bolesławcu. Okazało się jednak, że części bolesławieckiej prawicy nie podoba się to miejsce. List w tej sprawie do prezydenta Piotra Romana wystosowali: radny Prawa i Sprawiedliwości Jan Russ, Ryszard Łoś z Klubu „Gazety Polskiej” i ks. Edward Bober, honorowy obywatel Bolesławca.

– Dobrze, że jest zamiar upamiętnienia ludzi najwyższego formatu, którzy zginęli w Smoleńsku – mówił „ii” Jan Russ. – Ale na murze to jak na płocie. W tym miejscu nie ma porządnego dojścia; gdzie ustawić poczty sztandarowe, gdzie złożyć wieńce? A Bolesław Kubik to był kapitan Urzędu Bezpieczeństwa.

Zdaniem działacza PiS-u, idealny byłby plac przy ulicy Bankowej (przy miejskim stawie). – Tam byłoby gdzie ustawić poczty sztandarowe i gdzie złożyć wieńce – dodał.

– Najpierw wybudujmy tablicę, a potem zmieńmy ulicę – mówi dziś radny Rady Miasta Bolesławiec Eugeniusz Jabłoński, pomysłodawca, inicjator i autor projektu tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej. – Ale na zmianę lokalizacji absolutnie się nie zgadzam.

Jesteście za tym, żeby zmienić nazwę ulicy Kubika?
nie
89.67 % głosów: 295
tak
8.81 % głosów: 29
nie obchodzi mnie to
1.52 % głosów: 5

Wiadomo już, że tablica będzie kosztować 27 tys. zł, a nie 30–40 tys. zł, jak informowaliśmy wcześniej. Wiadomo też, że nie zostanie odsłonięta w 6 rocznicę katastrofy smoleńskiej. – Gdy uskładamy odpowiednią kwotę, złożymy zamówienie – tłumaczy E. Jabłoński. Do tej pory 97 darczyńców wpłaciło 8 000 zł na ten cel. – Na 10 kwietnia na pewno nie zdążymy. To się przedłuży o 3–4 miesiące, ale tablicę z pewnością postawimy – podkreśla rajca.

Zapytaliśmy, czy śladem ulicy Kubika pójdą następne, np. ul. Kutuzowa. (Swego czasu radny miejski Eugeniusz Kowalski, obecnie wiceszef Rady Miasta, postulował zmianę nazwy tej drugiej, argumentując to tym, że rosyjski dowódca Michaił Kutuzow był polakożercą). Eugeniusz Jabłoński: – W tej chwili nie ma żadnych przymiarek do zmian nazw ulic w Bolesławcu. Dla mnie najważniejsza jest ta tablica.

I dodaje: – PiS i „Gazeta Polska”, które nas tak oprotestowały, miały 6 lat na postawienie takiej tablicy. Albo i lepszej, w innym miejscu.

Co o tym myślicie? Zapraszamy do dyskusji i udziału w naszej sondzie. A może macie jakiś pomysł, jak powinna nazywać się obecna ulica Kubika? Propozycje prosimy wpisywać w komentarzach.

Reklama