Będzie nowa pomoc dla ofiar przemocy w domu i szkole

Skulona dziewczyna
fot. www.sxc.hu W Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie poświęcone walce z przemocą, podczas którego poruszono m.in. kwestię utworzenia w Bolesławcu specjalistycznego ośrodka wsparcia dla ofiar przemocy.
istotne.pl 0 konferencja, jadwiga bobek, przemoc, rudzińska

Reklama

W piątek 15 maja w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Bolesławcu odbyło się spotkanie poświęcone walce z przemocą w domu i szkole. Wzięli w nim udział pedagodzy, samorządowcy, policjanci i przedstawiciele organizacji działających na rzecz pomocy rodzinie.

Jednym z celów spotkania było omówienie programu przeciwdziałania przemocy, który powstał w Zespole Szkół Handlowych i Usługowych w Bolesławcu. Impulsem do jego stworzenia stała się tragiczna śmierć uczennicy gimnazjum w Gdańsku. O realizacji programu opowiedziała Teresa Rudzińska, pedagog ZSHiU. – Nasze działania zostały ukierunkowane na profilaktykę – podkreśliła podczas piątkowego spotkania Rudzińska. Pedagog prowadzi warsztaty poświęcone uzależnieniom i zajęcia psychoedukacyjne adresowane do młodzieży. Regularnie spotyka się też z rodzicami uczniów.

W spotkaniu uczestniczyli pedagodzy, samorządowcy i przedstawiciele organizacji działających na rzecz pomocy rodzinieW spotkaniu uczestniczyli pedagodzy, samorządowcy i przedstawiciele organizacji działających na rzecz pomocy rodziniefot. Gerard Augustyn

Barbara Kostyra, kierowniczka Referatu Spraw Społecznych i Zdrowia Starostwa Powiatowego, poruszyła kwestię utworzenia specjalistycznego ośrodka wsparcia dla ofiar przemocy. – Projekt jest już przygotowany. Prowadziliśmy rozmowy na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim – powiedziała urzędniczka. – Mamy zapewnienie wojewody, że kiedy zostanie uruchomiona rezerwa celowa z budżetu państwa, tego typu ośrodek w pierwszej kolejności powstanie w Bolesławcu – dodała. Planowana lokalizacja placówki to ulica Sobieskiego 7.

fot. Gerard Augustyn

Jadwiga Bobek, prezes bolesławieckiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, poruszyła temat przemocy wobec młodzieży. Zebrani w sali konferencyjnej dyskutowali o tym, jak pomagać młodym ofiarom przemocy w sytuacji kryzysowej – zwłaszcza wtedy, kiedy zamknięte są już wszystkie urzędy.

Od lewej: Barbara Kostyra i Jadwiga BobekOd lewej: Barbara Kostyra i Jadwiga Bobekfot. Gerard Augustyn

– Bardzo spodobał mi się pomysł, żeby stworzyć pogotowie rodzinne dla dzieci starszych – powiedziała po spotkaniu Jadwiga Bobek. Rozważane jest także utworzenie punktu interwencji kryzysowej. – Pomysł zrodził się niedawno – podkreśliła z rozmowie z dziennikarzami Marzanna Słotwińska, szefowa Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. – Będziemy robić wszystko, aby uruchomić w Bolesławcu pokoje interwencji kryzysowej.

Pierwsza od lewej: Marzanna Słotwińska. Pierwsza od prawej: Teresa RudzińskaPierwsza od lewej: Marzanna Słotwińska. Pierwsza od prawej: Teresa Rudzińskafot. Gerard Augustyn

(informacja ii)

Reklama