Lwóweckie Lato Agatowe trwa

Agaty
fot. istotne.pl Trzynasty raz we Lwówku Śląskim odbywa się największa w Polsce giełda minerałów w plenerze. Impreza zakończy się w niedzielę koncertem zespołu Hey.
istotne.pl 0 lato, lwówek śląski, lwóweckie lato agatowe

Lato Agatowe jest największą w Polsce otwartą giełdą minerałów. Towarzyszą jej koncerty, turnieje, biesiady, zawody i liczne atrakcje dla dzieci.

Jak oceniasz Lwóweckie Lato Agatowe?
dobrze
38.44 % głosów: 148
bardzo dobrze
30.91 % głosów: 119
źle
20.00 % głosów: 77
średnio
10.65 % głosów: 41

– Lwóweckie Lato Agatowe ma w tym roku rekordową ilość stanowisk – mówi Michał Mruk, kierownik biura prasowego imprezy. – Jest ich aż 175. A lista rezerwowa jest prawie tak samo długa. Z roku na rok zwiększamy ilość stoisk z minerałami i wyrobami jubilerskimi. Jesteśmy coraz bardziej popularni. Zapisy na kolejne święto zaczynają się zaraz po zakończeniu imprezy.

W piątek o 16:00 giełda minerałów została oficjalnie otwarta. Po 20:00 ruszył pochód, który rozpoczął część rozrywkową lwóweckiego święta. Podczas parady, jak co roku, zaprezentowali się motocykliści, zaprzyjaźnione miasta i sponsorzy. Dużą popularnością cieszyła się ekipa z Bolesławca (występ BOK-MCC). Reklamowano i zapraszano na bolesławieckie Święto Ceramiki. Pochód tworzyli członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Boleslawiec, Miejska Orkiestra Dęta Bolesławiec oraz reprezentanci kina Forum (reklamowano seanse w 3D).

Podczas trzech dni święta klucze do miasta otrzymują Walończycy – fachowcy od wydobywania i przetwarzania bogactw naturalnych, a szczególnie od eksploatacji srebra i złota oraz kamieni szlachetnych.

– Agatowe Lato jest prowadzone tematycznie – mówi Mruk. – Są prowadzone warsztaty przez naukowców, pokazy cięć agatów i ich szlifowania. W ratuszu są przygotowane dwie świetne wystawy: „Historia z głębi Ziemi” to geologiczna wystawa prezentująca liczne skamieniałości z niemal całego świata oraz prawdziwa perełka tegorocznego Agatowego Lata: „Agaty z Płóczek Górnych”. Kolekcja z tego słynnego stanowiska składa się z najlepszych znanych okazów, zarówno z kolekcji polskich jak i zagranicznych.

W tym roku na 13 Lwóweckie Lato Agatowe zostały zaproszone gwiazdy muzyki rozrywkowej: w piątek wystąpił zespół Myslowitz, w sobotę zaśpiewa Kasia Kowalska, a w niedzielę zespół Hey.