1045 lat państwa Polskiego

  • W jednej z dyskusji padło stwierdzenie że Polska i Polacy przez całą swą historię państwowości radzą sobie jakoś tak nie do końca dobrze. Jeden z internautów / Inwigilacja. Com / się tym zainteresował. Reszcie Państwa jakoś to umknęło. Tymczasem temat sam w sobie wydaje się nad wyraz ciekawy i godny przyzwoitej dyskusji. Aby go zapoczątkować pozwolę sobie na zacytowanie jednej zwrotki z mego wiersza napisanego kiedyś na ten temat oraz pewnej obserwacji która nigdy nie znalazła miejsca w dysputach Polskości. " tysiąclecie jak mgnienie Przeminęło bez chwały Potargane wojnami Ziemie, się nam ostały " * Jak wszystkim wiadomo Polska zaczęła się w 966 roku po przyjęciu chrztu przez Mieszka I. Sama logika jednak podpowiada że państwo nie powstało z niczego. Dlaczego więc my Polacy godzimy się na okrojenie naszych korzeni historii do okresu który zaakceptowali nasi ówcześni wrogowie. Dlaczego mając już ponad 1000 lat nadal nie staramy się skorygować prawa do naszej Wcześniejszej państwowości? Zapraszam Państwa do polemiki na ten temat.2011-02-24, 08:10* - cytat z - http://przyjaznapolska.blog.onet.pl/Prosta-rymowanka,2,ID359906048,n.

    Kliknij w obrazek, aby powiększyć.
  • bvmnv (AtPGOX), 2011-02-24 10:05 Cytuj Zgłoś nadużycie

    To proste. Polska zaczęła się jak Watykan ją uznał. A ten związek pasuje klechistanowi bo gdy mówisz o założeniu Polski to mówisz i o kościele. I już od najmłodszych lat dzieciom pakuje się to do głowy i podświadomie mówiąc Polska widzą koronację przez papieża :).

  • "Jeden z internautów / Inwigilacja. Com / się tym zainteresował."tego jednego zdania, nie nazwałbym raczej "zainteresowaniem""Dlaczego mając już ponad 1000 lat nadal nie staramy się skorygować prawa do naszej Wcześniejszej państwowości?"~bvmnv już odpowiedział... znowu wszystkiemu winny jest kościół. Radze poduczyć się historii, wrócić tu i napisać coś jeszcze raz. Podpowiem tylko, że politycy-władcy już wtedy kombinowali jak mogli :)Panie Przemysławie, a o Polanach i Goplanach w szkole Pan się nie uczył? Wszystko musi mieć swój początek, więc oficjalnym początkiem naszej państwowości jest rok 966."Tymczasem temat sam w sobie wydaje się nad wyraz ciekawy i godny przyzwoitej dyskusji."po co dyskusja... wystarczy ciekawa książka opisująca historię kraju z nad Wisły ;)

  • adam.m, 2011-02-24 20:02 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Przemysławie - co to znaczy "jak wiadomo"? Co to znaczy "zaczęło się". Ty chyba nigdy nie miałeś porządnego opracowania historycznego w rękach. Dokształć się i doczytaj jakie były początki państwowości.

  • Ludzie chcący poznać korzenie Polskości doszukają się ich. Jednak sztywno przyjęta data kwiecień 966 roku dowodzi że sami wyrzekamy się okresu poprzedzającego. Inne narody starają się udokumentować najmniejsze choć by ślady swojej państwowości. Polaków zadawala dzień chrztu. Może data urodzenia dziecka też powinna zaczynać się od dnia chrztu?

  • Ty uważa Przemysławie, że jesteś głosem narodu czy jak?"Jednak sztywno przyjęta data kwiecień 966 roku dowodzi że sami wyrzekamy się okresu poprzedzającego."jak się czegoś wyrzekasz to już Twój problem."Inne narody starają się udokumentować najmniejsze choć by ślady swojej państwowości."Jeszcze raz proponuję udać się do księgarni i zakupić odpowiednią książkę, poczytać różne publikacje, czy teksty źródłowe. To tylko Twoja niewiedza Przemysławie, nic więcej.Polaków zadawala dzień chrztu. Może data urodzenia dziecka też powinna zaczynać się od dnia chrztu?może to ty jesteś uprzedzony do wszystkiego co związane z kościołem? Ci od Palikota ponoć tak mają )

  • Reset (AE7hJY), 2011-02-25 12:22 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Śp. Wybitny historyk dziejów polskich Paweł Jasienica Przedstawił nam w swoim opracowaniu "Polska Piastów", początki naszej państwowości. Nie rok 966 był naszym początkiem lecz znacznie wcześniej tworzyło się państwo polskie. Wpisanie do kronik daty 966r jest już etapem umacniania się państwa Mieszka I w Europie. Gdyby piśmiennictwo trafiło na nasze tereny nie z zachodniej kultury, lecz od prawosławia, to z pewnością dzieje powstającego państwa polskiego sięgałyby znacznie wcześniejszych czasów.

  • Aron (AMOKkD), 2011-02-25 12:36 Cytuj Zgłoś nadużycie

    W ogóle to Polan nie było :D i nie żebym żarty sobie stroił :D to po prostu taka umowna nazwa wielu plemion słowiańskich, które dały początek państwowości. Ot takie ułatwienie dla uczniów :) A dlaczego przyjęto datę 966 (chrzest polski- a raczej chrzest Mieszka) hmm pewnie dlatego że tym aktem Mieszko wpisał się w listę pełnoprawnych władców ówczesnej Europy. To właśnie za tego władcy ukształtowało się coś co ówcześni mogli nazwać państwem. Przed Mieszkiem były jedynie plemienne "państewka" które terytorialnie z reguły nie przekraczały wielkości dzisiejszego powiatu, a co tam się działo to tak na dobrą sprawę nie wiadomo, a i z państwem Polskim nie miało to absolutnie nic wspólnego. Reasumując 966 dlatego, że na dobrą sprawę od tego momentu prężnie zaczyna rozwijać się coś co nazwiemy państwem, a ukształtuje się ostatecznie najszybciej pod koniec rządów Mieszka I. Widać, że chyba poniektórzy mają wstręt do chrześcijaństwa i jakąkolwiek data związana z wydarzeniem religijnym i uważają że nie mogą one odgrywać roli. Panowie, nawet komuniści w PRL nie kwestionowali tej daty, gdyż była to data, która bez wątpienia ukształtowała państwo Polskie.

  • Reset (AE7hJY), 2011-02-25 13:14 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Poznając dzieje naszego państwa przed 966r lub dzieje naszego narodu zgadzam się że ta data to wielkie wydarzenie w naszej historii. Z plemiennych państewek stworzono jeden organizm państwowy z jednym władcą i nowoczesną jak na tamte czasy machiną urzędniczo-dworską. Zmiany były wręcz rewolucyjne. Wprowadzenie chrześcijaństwa na tereny tworzącego się państwa polskiego, zmieniły ten region politycznie jak i gospodarczo. Zastanawiam się tylko jak przyjęcie prawosławia od wschodniego sąsiada jakim była Ruś i uzależnienie się od patriarchy bizantyjskiego wpłynęło by na nasze dalsze losy. Tak czy tak, to ówczesna sytuacja geo-polityczna zmusiła Mieszka I do przyjęcia wiary chrześcijańskiej i zjednoczenia pogańskich plemion słowiańskich od Odry, Nysy po bug i Narew.

Reklama