Harcerze z Bolesławca odnaleźli zaginiony pomnik Eduarda Scholza

Dyskusja dla wiadomości: Harcerze z Bolesławca odnaleźli zaginiony pomnik Eduarda Scholza.


 • ... (vkJ3X), 2022-01-01 14:21 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Podobno na obecnej DK 94(Droga Krajowa) na wysokości stacji paliw pomiędzy Brzeźnikiem a Parzycami był, jest podobny pomnik.Tam przez "pomyłkę..." śmiertelnie postrzelony został motocyklista,nauczyciel z pobliskiej wsi Ottendorf(obecnie Ocice).

 • Pi, 2022-01-01 20:22 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Robert po śmierci brata odziedziczył bolesławiecką pracownię, żonę i córkę Ottona ??????

 • anonim (vZx64), 2022-01-01 22:58 Cytuj Zgłoś nadużycie
  ... (vkJ3X) napisał(a):

  Podobno na obecnej DK 94(Droga Krajowa) na wysokości stacji paliw pomiędzy Brzeźnikiem a Parzycami był, jest podobny pomnik.Tam przez "pomyłkę..." śmiertelnie postrzelony został motocyklista,nauczyciel z pobliskiej wsi Ottendorf(obecnie Ocice).

  Witaj czy można prosić o więcej szczegółów?Daty itp?

 • Ferdinand (AkcFQ4), 2022-01-01 23:18 Cytuj Zgłoś nadużycie

  W owym czasie kobiety nie mogły prowadzić interesów dlatego włączył się ktoś z rodziny. A sam fakt odkrycia tego pomnika wiąże się z przekazaniem zbiorów fotografii rodziny Scholz do muzeum w Görlitz. Otwarcie wystawy tych zbiorów odwiedził żyjący koło Monachium potomek tego rodu, pan Eckhard Scholz. Kilka lat później inny potomek tego rodu pan Rudolf Lehnhoff z Danii pisząc biografie tych fotografów dowiedział się o tej wystawie i skontaktował się z Eckhardem, który udostępnił jemu fotografię pomnika ze swoich rodzinnych zbiorów. Szukając dalszych materiałów o Scholzach zwrócił się on do Grupy Ojczyźnianej Bunzlau w Siegburgu. Nieznany dotąd nikomu pomnik wzbudził zainteresowanie klubowego archiwariusza. Pan Dietmar Plate przeczesał gazety dolnośląskie z końca XIX wieku i znalazł opis wydarzenia o postawieniu tego pomnika. Niestety, opis lokalizacji był niewystarczający do lokalizacji tego obiektu. Był święcie przekonany że ten kamień choćby nawet rozbity na pewno gdzieś leży. Szukał więc dalej w starych gazetach i znalazł artykuł 1911 roku o porządkowaniu parku leśnego. Na 20 rocznicę śmierci Eduarda Scholza uporządkowano jego pomnik i opisane szczegóły i stare mapy umożliwiły lokalizację tego pomnika. Powiadomiono więc Muzeum Historii Miasta i ostatecznie zakończono pomyślnie te poszukiwania. Reszta tej historii pod:

 • anonim (ALlaCc), 2022-01-02 09:15 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Harcerze często palą papierosy i piją nalewki.

 • anonim, 2022-01-02 13:01 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Czy tam na zdjęciu pomnika dziura po kuli?

Reklama