Czy Bolesławiec przygotowany jest na wojnę? Co ze schronami?

Dyskusja dla wiadomości: Czy Bolesławiec przygotowany jest na wojnę? Co ze schronami?.


 • Krzysztof, 2022-04-01 10:11 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Lepiej niech hajs na nowe tabliczki z nazwami ulic przeznaczą na doprowadzenie tych schronów do stanu użyteczności, oby się nie przydały ale lepiej mieć świadomość że są.

 • anonim, 2022-04-01 10:29 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Szefem obrony cywilnej prezydent miasta? Żart z okazji 1 kwietnia?

 • Janusz (woAi1), 2022-04-01 10:53 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Schrony są . Jest ich sporo . Trzeba otworzyć .posprzątać i zabezpieczyć . Zawsze by to było jakieś zabezpieczenie .

 • Hcjfskk (vk268), 2022-04-01 10:56 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Na wizowie są chyba 3 na sporo osób

 • Hiuhu (woCmq), 2022-04-01 11:23 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Może do szpitala wBolesławcu i tak jeden ci.. L

 • Układ (AE7sEt), 2022-04-01 11:38 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Oczywiście wszystko na pewno działa i jest sprawne jak ...Pisowskie ład i armia Maciarewicza .

 • anonim (ej7qEe), 2022-04-01 13:54 Cytuj Zgłoś nadużycie

  W 2919 zadałam to pytanie w urzędzie miasta odesłano mnie do jednego z radnych który miał pasjonować się tymi sprawami obiecał wurus do dziś nie dostałam. Dlaczego ? A) ograniczona dostępność tylko dla określonych osób B) wykorzystywane przez mafie

 • Reklama

 • anonim (ej7qEe), 2022-04-01 13:54 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Schron pod sądem został zamordowany inne tez tajemnica przecież

 • anonim (ej7qEe), 2022-04-01 13:55 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Napewno radni wiedza jak się schronić

 • anonim (qnBRs), 2022-04-01 17:59 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Ale głupota, jaką wojnę. Ta wojna w 90 proc. jest tylko w tv. Jedyny słuszny przekaz. Teraz naziemna opanowana w całości. Albo abonament kablówki, albo widzisz tylko naszą tv i to do czerwca. Potem i tak wszystkich co się zarejestrują skoszą opłatami. Czy krajowy abonament czy prywatny trza będzie bulić.

 • Ola (e3Jk8B), 2022-04-01 18:03 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Schron i to spory istnieje pod nasypem kolejowym pomiędzy ul. Dolne Młyny a Wesołą.

 • Z mojego punktu widzenia (AE5JjI), 2022-04-01 18:39 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Tak, jak Ktoś już wyżej napisał, schrony powinny zostać udrożnione i wysprzątane, aby chociaż część Bolesławian mogła w nich się ukryć przed wojną. Skoro mamy tylu Ukraińców, którzy potrzebują pracy, to może Urząd Miasta - Pan Prezydent przeznaczyłby tych ludzi za wynagrodzeniem do takich czynności ? Oczywiście pod kierownictwem osób upoważnionych z Urzędu. Swoją drogą niemal pod całym Bolesławcem biegną korytarze podziemne, którymi można było od Rynku wyjść aż pod Bobrem. Słyszeliśmy o tym jeszcze w roku 1970 w szkołach od bolesławieckich nauczycieli. Wiedzieli niemal wszyscy pracownicy urzędu z lat 60-tych. W budżecie miasta co roku powinny zostać zabezpieczone środki na utrzymanie schronów. Chyba nigdy ich nie było, może raz czy dwa po 500 zł. To za mało. Im szybciej weźmiemy się za odgruzowywanie schronów, tym lepiej dla nas albo pokoleń !

 • anonim, 2022-04-01 18:49 Cytuj Zgłoś nadużycie
  anonim (ej7qEe) napisał(a):

  Schron pod sądem został zamordowany inne tez tajemnica przecież

  Zamordowany?? No, coś ty!!

 • xx (vkJiS), 2022-04-01 20:11 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Bolesławieckie schrony Luftschutz
  W latach trzydziestych w Bolesławcu, podobnie jak w innych miastach w Niemczech podejmowano działania mające na celu ochronę ludności cywilnej na wypadek wojny. Pomysł utworzenia niemieckich oddziałów obrony cywilnej powstał w roku 1933. Zatwierdził go sam Hermann Goering. Początkowo organizacja Luftschutz podlegała Reichsluftschutzbund (RLB) – paramilitarnej organizacji podległej ministerstwu lotnictwa.
  Niemcy zdawali się rozumieć potrzebę ochrony przed skutkami ewentualnego bombardowania. Ówczesne czasopisma, w tym specjalny miesięcznik Luftschutz wypełnione były reklamami materiałów koniecznych do przebudowy wnętrz piwnic na potrzeby Luftschutzkeller (piwnicy przeciwlotniczej LSR). W ślad za propagandą wiele osób decydowało się na budowę takich obiektów, wprowadzono nawet dotacje mieszkaniowe, które przyznawano inwestorom zakładającym budowę schronów w piwnicach nowo budowanych domów. Inwestycja tego typu powstała pod koniec lat trzydziestych na osiedlu przy ulicy Lubańskiej.

 • xx (vkJiS), 2022-04-01 20:11 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Rynek firm produkujących materiały potrzebne do budowy schronów był imponujący. Firmy Hażet, Auer, Manessmann, Mauser oferowały agregaty prądotwórcze, uszczelniacze do drzwi, włazy ewakuacyjne wraz z filtrami, stalowe szafy i drzwi i wiele innych elementów, które mogły przydać się do przetrwania wielu godzin pod gruzami budynku.
  W latach czterdziestych w Bolesławcu rozpoczęto budowę szczelin przeciwlotniczych Deckungsgraben, oraz różnego typu schronów Luftschutz Keller (piwnic przeciwlotniczych) Podziemne schrony zwykle powstawały przy budynkach użyteczności publicznej, zakładach pracy szkołach i szpitalach, wiele z nich budowano w parkach i na terenach plant miejskich. Konstrukcje powstawały najczęściej z prefabrykatów betonowych, cegieł lub odlewano je z betonu. Nadzór nad ich budową powierzony był Reichsarbeitsdienst (R.A.D Służba Pracy Rzeszy)
  Budynki wyposażone w takie konstrukcje posiadały specjalne oznaczenie miejsc LSR (Luftschutz Räume), w których zlokalizowane były schrony. Od 1944 roku na właścicielach/administratorach nieruchomości ciążył obowiązek oznakowania specjalnymi strzałkami (LS Pfeile) elewacji budynków mieszczących LSR. Na elewacjach malowano białą farbą charakterystyczne strzałki kierunkowe wskazujące miejsce zorganizowanego schronu. Pionowe oznaczenie wskazywało okna lub wyjścia ewakuacyjne, poziome – wejścia do LSR, poziome w połączeniu z pionową linią – miejsce łączenia schronu pomiędzy dwiema kamienicami, wężyk oznaczał wlot powietrza.
  W Bolesławcu zachowało się kilkanaście miejsc, w których istniały zaimprowizowane schrony, do dziś widać specjalne strzałki kierunkowe malowane na fasadach, m.in. na budynkach przy ul. Komuny Paryskiej, Wybickiego. Z kolei przy ul. 1 Maja oraz Armii Krajowej widoczne są kraty (pokrywy filtrów) wyprodukowane przez firmę Manessmann. Elementy te spełniały funkcje wyjść ewakuacyjnych, ale ich podstawowym zadaniem było filtrowanie powietrza. Kraty były zintegrowane z systemem ręcznych pomp, które dostarczały świeżego powietrza do wnętrza piwnic. Ciekawostką jest to, że pompy wytwarzając nadciśnienie wypychały jednocześnie zużyte powietrze przez specjalne śluzy. Poza rozlokowanymi na terenie miasta schronami przeciwlotniczymi, opracowano szereg innych konstrukcji naziemnych, które miały chronić wartowników, obsługę obrony przeciwlotniczej, a także samych wojskowych obserwatorów. Schrony tego typu mogły pomieścić wartownika i były to zwykle wyprodukowane z betonu kręgi, rzadziej metalowe skorupy, z otworami obserwacyjnymi zwane „Ein Mann Bunker” Schron tego typu można znaleźć na terenie dawnych zakładów Concordia na ulicy Orlej, oraz przy ulicy Cieszkowskiego, jeszcze kilka lat temu podobne konstrukcje były widoczne przy wiadukcie kolejowym.
  Osoby korzystające ze schronów miejskich, nie mogły liczyć na wygodę, pomieszczenia te w zależności od konstrukcji, jednorazowo mogły pomieścić od 40 do 180 osób.
  Wyposażenie LSR zwykle zawierało sprzęt gaśniczy, hełmy, maski przeciw gazowe, łóżka lub drewniane ławki, wraz ze stacjonarnymi filtrami powietrza i zbiornikami wody pitnej. Pomyślano

 • 1
 • 2

Reklama