JAKIE POŻYTKI z migracji?

 • staś (ANI7v8), 2007-03-26 14:28 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Jakie pożytki z migracji? (dr Maciej Grabowski Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową):Czy migranci są w stanie i będą przenosić dobre wzorce stosunków pracy? Nie musi się tak stać, jeśli będą powielać tradycyjny polski model migracji polegający na wyjazdach z peryferii do peryferii, do polskich enklaw, na pasywnym, biernym przyjmowaniu tego, co oferuje kraj przyjmujący. Jedną z częstych cech przeciętnego polskiego migranta jest niska ocena własna, a nawet kompleks niższości. Co więc zrobić, by zarówno nasze państwo, jak i nasze społeczeństwo mogły się zmieniać na lepsze? (dr Jan Szomburg inicjator Kongresu Obywatelskiego prezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową):Kluczem do tego jest poprawa dialogu Polaków. Odblokowania emocjonalnego i wyswobodzenia z ciasnych perspektyw środowiskowych i ideologicznych wymaga w szczególności dialog międzyobywatelski. Potrzebujemy lepiej zorganizowanego i bardziej empatycznego dialogu między różnymi środowiskami i pokoleniami, między Polską metropolitalną i Polską prowincjonalną, między wierzącymi i niewierzącymi (a może nawet bardziej wśród wierzących). Solidarność społeczna w Polsce ma się kiepsko (Irena Wóycicka Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową):... obecny system socjalny łamie zasady solidarności międzypokoleniowej. Młode pokolenie płaci koszty związane z wysokim bezrobociem czy niedoborem mieszkań, które utrudniają start życiowy i założenie rodzin, to ono w końcu finansuje reformę emerytalną, która przyniesie w przyszłości znacznie niższe niż obecnie świadczenia. Jakie wartości będą cenić Polacy w roku 2020? (dr Tadeusz Bartoś): Według badań socjologicznych jesteśmy narodem o stosunkowo dużej rozbieżności pomiędzy wartościami deklarowanymi a realizowanymi we własnym życiu. W języku potocznym zwie się to zwyczajnie hipokryzją. W dyskusji o "eksporcie" i "imporcie" wartości między Polską a krajami Zachodu zwrócono uwagę, że wymiana taka w wielu wymiarach dokonuje się od lat. Iluzją jednak byłoby przekonanie powtarzane w latach 90., że np. katolicyzm polski będzie siłą wpływającą na rechrystianizację Europy. Przedsiębiorcy społeczni w enklawach modernizacji (Ryszard Praszkier Stowarzyszenie Innowatorów Społecznych Ashoka, Instytut Studiów Społecznych, Uniwersytet Warszawski):Dzieje się to tam, gdzie jest lider, pełen pasji, wytrwałości i determinacji, wprowadzający nowe rozwiązania, często pokonując niezliczone przeszkody, przedsiębiorczy, ale poświęcający swoją energię dla dobra ogółu. Takich ludzi obecnie nazywa się "przedsiębiorcami społecznymi". Nie czekają oni na pozwolenie - biorą odpowiedzialność w swoje ręce i umieją budować trwałe, długofalowe rozwiązania. Dzięki temu społeczności otrząsają się z poczucia niemożności.Pełne materiały Kongresu Obywatelskiego na stronie www.pfo.net.pl

 • dunka (AN0lwj), 2007-03-30 11:23 Cytuj Zgłoś nadużycie

  to co dzieje sie w polsce obecnie to szkoda gadac ludzie wyjezdzaja i beda to robic,nawet niema co liczyc ze sie poprawi a jeszcze jak euro do nas wejdzie to padniemy jak niemcyalbo jeszcze gorzej,ten co ma bedzie mial ale ci co niemaja to juz calkiem upadna.polska pcha sie w niewiadomo co jakby pepkiem swiata byla.niestety takich zadzacych mamy.

 • arti (AWlNCT), 2007-03-30 15:44 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Niemcy nie padli i raczej nie padna.... ciekawe skad takie info??? Wrecz przeciwnie konjunktura sie ruszyla i bezrobocie spadlo. Sprzedaz towarow z granice takze wzrosla takze obecnie jest lepiej niz w ostatnich 10 latach!!!! Wystarczy popatrzec na ich infrastrukture i porownac je z polska.... Jestesmy 50lat do tylu i trzeba pokolen aby sie cos w kaczkolandzie zmienilo. Tych co wyjezdzaja z tego chorego kraju za chlebem popieram jak najbardziej!

 • Stefan9, 2007-04-01 21:54 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Jeśli to nawet "kaczkoland" to dopiero niewiele rok, a problemy to zafundowano Polakom PRZED kaczkami. Przypominam, że zafundowali je tuski, rokity, suchockie, mazowieckie a przede wszystkim ich obecni współkoalicjanci - komuniści, tj. tfu! chciałem napisać socjaldemokraci!

 • Stefan9, 2007-04-01 21:57 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Miało być:Jeśli to nawet "kaczkoland" - to jest dopiero niewiele PONAD rok, a problemy to zafundowano Polakom PRZED "kaczkami".Przypominam, że problemy zafundowali tuski, rokity, suchockie, mazowieckie... a przede wszyskim ich obecni koalicjanci - komuniści, tj. tfu! chciałem napisać socjaldemokraci.

 • staś (ANI7v8), 2007-04-01 22:14 Cytuj Zgłoś nadużycie

  skończyć prawo to jeszcze nie wszystko trzeba jeszcze mieć poukładane w głowie - czyli widzieć rzeczywistość jaką ona jest!

 • staś (ANI7v8), 2007-04-01 22:20 Cytuj Zgłoś nadużycie

  rzeczywistość taką fundują nam nie PO czy PiS tylko polactwo: oportunistyczne chłopstwo, antycywilizacyjne postawy małomiasteczkowej inteligencji, wtórni analfabeci, Rydzyk, no i AZART z Błażejczykiem, Samoobrona, i paru jeszcze tej klasy - tu jest źródło przyczyny.

 • Stefan9, 2007-04-01 23:04 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Kwestionujesz NAJOCZYWISTSZY na świecie fakt, że 500 mld złotych zadłużenia budżetu, tysiące potężnych afer, złodziejska przywatyzacja autorstwa KL-D("korzenie" Tuska), kryzys gospodarczy, bezkarność aferzystów (vide ostanie nagrane wypowiedzi Oleksego) i będące tego skutkiem migracje nastąpiły PRZED dojściem do władzy Kaczyńskich ?Trzeba tu lepszych dowodów zaślepienia?

 • adam (As54zr), 2007-04-02 03:39 Cytuj Zgłoś nadużycie

  stasiu wyluzuj, nie rozumiesz histori to nie zrozumiesz przyszlosci