Zabierz Babcię i Dziadka na wystawę poświęconą wikingom

Zabierz Babcię i Dziadka na wystawę poświęconą wikingom
fot. Muzeum Łużyckie Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu zaprasza w dniach 21-22 stycznia wszystkie Babcie i Dziadków wraz z wnukami do wspólnego zwiedzania wystawy pt. „Wikingowie. Truso – legenda Bałtyku”.
istotne.pl wystawa, muzeum łużyckie

Do niedawna Truso znane było jedynie z nazwy zapisanej przez Wulfstana, anglosaskiego żeglarza. W końcu IX wieku wyruszył on w swój najważniejszy rejs – z Hedeby w Danii do Truso w rejonie ujścia Wisły. Sporządzoną przez Wulfstana relację z tej podróży (opis portu, obyczajów, zamieszkujących w okolicy Aestiów) zamieścił król angielski Alfred Wielki w swoim przekładzie „Chorografii” Paulusa Orozjusza.

Próby odnalezienia Truso trwały od XVI w., kiedy to relację Wulfstana odszukał i opublikował w swoim dziele oksfordzki geograf Richrd Hakluyt. Dopiero odkrycie Truso (położonego nad brzegiem Jeziora Drużno na wysokości wsi Janów) w 1981 r. przez doktora Marka Jagodzińskiego dowiodło, że był to duży port handlowy z osadą rzemieślniczą i kupiecką. Podczas zwiedzania wystawy możemy dowiedzieć się, kim byli założyciele Truso, czym się zajmowali zawodowo, jak wyglądało ich życie codzienne i wierzenia.

PlakatPlakatfot. Muzeum Łużyckie

Jaki jest koszt zwiedzania?

Babcie i dziadkowie wraz z wnukami mają zapewnione wejście bezpłatne w dniach 21-22 stycznia 2017 r. Pozostali:

  • dzieci do 14 lat – bezpłatnie
  • uczniowie ze szkół, przedszkoli po dostarczeniu listy obecności – bezpłatnie
  • pozostali zwiedzający – 4 zł.

Godziny pracy muzeum: poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki: 8.00–16.00; środy: 9.00–18.00 – wstęp wolny. W dniach 21–22 stycznia placówka otwarta będzie w godzinach 12:00–16:00.

Wystawa prezentowana jest w Muzeum Łużyckim w Zgorzelcu, ul. Daszyńskiego 15 do końca marca.