Rowerzyści po alkoholu na drogach powiatu

Rowerzyści po alkoholu na drogach powiatu
fot. freeimages.com (Gilbert Tremblay) Letnia pora i wyjątkowo ciepła pogoda sprzyjają miłośnikom jednośladów. Niestety, również tym pod wpływem alkoholu.
istotne.pl alkohol, policja

– Rowerzystom przypominamy, że obowiązują ich przepisy ruchu drogowego, tak jak innych użytkowników dróg – mówią zgorzeleccy mundurowi. – Często rowerzyści zapominają, że są też kierowcami i również mogą doprowadzić do tragicznego wypadku.

Ten oczywisty apel nie jest bezzasadny. 22 maja zgorzeleccy policjanci zatrzymali 2 cyklistów poruszających się po ulicach naszego powiatu pod wpływem alkoholu. Jeden z zatrzymanych, 36-letni mieszkaniec Studnisk Dolnych, odpowie za jazdę po spożyciu alkoholu, za co grozi mu mandat w wysokości od 300 do 500 zł. Z kolei 63-letni mieszkaniec Koźmina, który miał blisko 2,5 promila w organizmie, dostanie 500-zł mandat.

Policjanci dodają: – Nietrzeźwy rowerzysta prawa jazdy nie straci. Jednak policjant może odstąpić od ukarania mandatem karnym, kiedy stwierdzi, że kierujący stwarzał zagrożenie w ruchu drogowym, a następnie skierować wniosek o ukaranie do sądu, który zdecyduje, czy wobec cyklisty zostanie orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne.

Tylko od początku marca zgorzeleccy funkcjonariusze zatrzymali 50 kierujących pod wpływem alkoholu, z czego 12% to motorowerzyści, a 28% – cykliści.