Narodowe Święto Niepodległości w Powiecie

Narodowe Święto Niepodległości w Powiecie
fot. Powiat Zgorzelecki 11 listopada obchodziliśmy 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
istotne.pl 183 święto niepodległości, miasto zgorzelec

Reklama

W sobotę 11 listopada w Powiecie Zgorzeleckim, podobnie jak w całym kraju, obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. W gminach powiatu obchody święta rozpoczęły się uroczystymi mszami świętymi, po zakończeniu których zgromadzeni składali wiązanki kwiatów w miejscach o szczególnym znaczeniu.

Starosta zgorzelecka Urszula Ciupak wzięła udział w uroczystości zorganizowanej w Sulikowie. W swoim wystąpieniu przypomniała o celu, który powinien łączyć wszystkich Polaków we wspólnej pracy na jego rzecz:

99 lat temu spełniły się polskie sny o niepodległości. Droga do niej była długa i trudna. Klęska zaborców podczas I wojny światowej, ale przede wszystkim 123 lata walki – od powstania kościuszkowskiego aż do roku 1918 – sprawiły, że nasz kraj, pielęgnowany w sercach pokoleń Polaków, narodził się na nowo i powrócił na mapę Europy. Odzyskaliśmy niepodległość, ponieważ przywódcy polityczni różnych obozów: lewicy, narodowców, ludowców, socjalistów, potrafili dla wielkiej sprawy porozumieć się ponad podziałami. Sprawdziły się polskie elity, sprawdzili się polscy żołnierze i społeczeństwo.

W zgorzeleckich uroczystościach samorząd powiatowy reprezentował wicestarosta Mariusz Wieczorek:

Dziś żyjemy w stabilnym, szybko rozwijającym się państwie, ale państwo trzeba umacniać i chronić w każdym czasie. Porozumienie ponad podziałami, w najważniejszych dla Polski sprawach, jest dziś tak samo potrzebne jak blisko sto lat temu. Wiemy, że równie ważne jak bezpieczeństwo militarne jest bezpieczeństwo ekonomiczne, energetyczne, ale także kulturowe, ze wszystkim tym, co tworzy polskiego ducha, wartości, tradycję, tożsamość. Wszystkim, co pozwoliło Polakom przetrwać najtrudniejsze chwile w naszej historii. Historii, o której należy pamiętać i umieć wyciągać z niej wnioski, bo jak podkreślał marszałek Piłsudski, „naród, który traci pamięć, przestaje być narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”.

Więcej informacji i zdjęć na stronie Powiatu Zgorzeleckiego.

Reklama