Dbaj o bezpieczeństwo – rady dla pieszych i rowerzystów

Dbaj o bezpieczeństwo – rady dla pieszych i rowerzystów
fot. freeimages.com (kikashi) Policjanci apelują do pieszych oraz rowerzystów o ostrożność i przestrzeganie kilku podstawowych zasad.
istotne.pl policja, bezpieczeństwo, rower

Piesi i rowerzyści to tzw. niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Oznacza to, że nie są osłonięci, jak kierowcy samochodów, karoserią, nie mają pasów bezpieczeństwa ani poduszek powietrznych. Pamiętajmy, że piesi i rowerzyści są uczestnikami ruchu – różnica polega na tym, że wobec rozpędzonych pojazdów są całkowicie bezbronni. Wypadek z ich udziałem niesie za sobą niezwykle poważne konsekwencje.

Obowiązki pieszego:

 • przechodź przez jezdnię w miejscach do tego przeznaczonych, a jeżeli takich brakuje, szczególnie poza miastem, zachowaj szczególną ostrożność, nigdy też nie wbiegaj gwałtownie na jezdnię. Stań na brzegu chodnika, co najmniej w odległości 30 cm od jego krawędzi, spójrz najpierw w lewo, później w prawo i jeszcze raz w lewo, a gdy jezdnia będzie wolna – przechodź zawsze prosto najkrótszą drogą
 • zawsze przechodź przez jezdnię na świetle zielonym, gdy „miga” zielone światło poczekaj, bo zaraz zapali się światło czerwone
 • zakładaj elementy odblaskowe, szczególnie po zmierzchu, kiedy widoczność jest gorsza, a ciemne kolory ubrania powodują, że pieszy zauważany jest przez kierowcę dopiero w ostatnim momencie. Osoba piesza wyposażona w element odblaskowy dla kierowcy pojazdu widoczna jest ze znacznie większej odległości, co pozwala na wcześniejszą reakcję
 • chodź zawsze tylko lewą stroną drogi poza obszarem zabudowanym, aby widzieć nadjeżdżający z naprzeciwka pojazd.

Obowiązek jazdy po drodze dla rowerów:

Prawo nakłada na rowerzystę obowiązek korzystania z drogi dla rowerów, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym się porusza. Zgodnie z tym zapisem, jeśli wzdłuż jezdni jest wyznaczona droga dla rowerów jednokierunkowa, to obowiązek poruszania się nią jest tylko w jednym kierunku. Rowerzysta jadący w przeciwnym kierunku musi poruszać się po jezdni. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Rowerzysta na chodniku:

Co do zasady – po chodniku jeździć nie wolno. Przepisy przewidują kilka odstępstw. Zezwala się rowerzyście jechać po chodniku, gdy:

 • opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem
 • panuje zła pogoda (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła)
 • są spełnione jednocześnie trzy warunki:
  1. chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości
  2. ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h (w terenie zabudowanym)
  3. brakuje oddzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla nich przeznaczonego.

Dziecko na rowerze:

Dzieci do lat 7 można przewozić na dwa sposoby. Albo na rowerze w specjalnym foteliku. Dzieci poniżej 10 lat mogą samodzielnie poruszać się na rowerze, ale tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Osoba dorosła, która dzieckiem się opiekuje, może iść obok niego po chodniku lub jechać na rowerze – także po chodniku.

Dzieci powyżej 10 lat na rowerze mogą już samodzielnie jeździć rowerem po publicznych drogach, jeżeli posiadają swoje pierwsze uprawnienia, tj. kartę rowerową.

Wyposażanie roweru

Prawidłowo wyposażony rower powinien mieć: z przodu jedno białe światło pozycyjne; z tyłu jedno czerwone światło odblaskowe, co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz sygnał dźwiękowy. Dobrze jest również stosować elementy odblaskowe – mogą być na stałe przymocowane do roweru lub umieszczane na odzieży rowerzystów. Odblaski powodują, że jesteśmy widoczni, przez co, oczywiście, bardziej bezpieczni.

Zgorzeleccy policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do obowiązujących przepisów.