Ptasia grypa u drobiu w powiecie zgorzeleckim

Ptasia grypa u drobiu w powiecie zgorzeleckim
fot. CDC/ Dr. Erskine Palmer Kolejne ofiary wirusa to kormoran i 20 kur.
istotne.pl ptasia grypa

W środę 15 lutego w Starostwie Powiatowym w Zgorzelcu odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Powód? Informacja powiatowego lekarza weterynarii o wykryciu kolejnego martwego ptactwa z potwierdzoną obecnością wirusa grypy ptaków podtypu H5N8 na terenie powiatu zgorzeleckiego.

Jednego z martwych ptaków, kormorana, zlokalizowano u ujścia cieku Miedzianka do Nysy Łużyckiej (około 15 metrów od ujścia). Kolejne 20 ofiar wirusa to kury znalezione w gospodarstwie utrzymującym je w chowie przyzagrodowym, w miejscowości Tylice.

Urzędnicy apelują się do mieszkańców powiatu zgorzeleckiego o bezwzględne przestrzeganie zapisów zawartych w rozporządzeniu ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 20 grudnia 2016 roku. (Chodzi m.in. o konieczność zgłaszania utrzymywanego ptactwa w gospodarstwach przyzagrodowych, bez względu na posiadaną jego ilość, w tym również gołębi oraz ptaków ozdobnych, do Inspekcji Weterynaryjnej w Zgorzelcu. Osoby, które tego nie zrobią, muszą liczyć się z karą finansową nawet w wysokości 10 tys. zł).

– Przypominamy, że wirus grypy ptaków podtypu H5N8 nie jest groźny dla życia i zdrowia człowieka, lecz stanowi przyczynę często ogromnych strat ekonomicznych dla hodowców drobiu oraz budżetu państwa, wypłacającego im odszkodowania z tytułu poniesionych strat – mówią powiatowi urzędnicy.