Uwaga na oszustów podających się za wnuczka, syna, córkę czy siostrzenicę!

Uwaga na oszustów podających się za wnuczka, syna, córkę czy siostrzenicę!
fot. Krzysztof Gwizdała Oszuści podający się za krewnych i usiłujący pod byle pretekstem wyłudzić pieniądze od starszych osób znów dali o sobie znać.
istotne.pl policja, oszustwo, kradzież

Zgorzeleccy policjanci otrzymali 7 lutego dwa sygnały o próbie wyłudzenia gotówki przez oszustów podających się za krewnych. Funkcjonariusze nie wykluczają, że takich prób mogło być więcej. W każdym z tych przypadków niedoszłymi ofiarami przestępców były osoby starsze. Dzwoniący podawał się za członka rodziny, który spowodował wypadek drogowy i prosił o pilną pożyczkę. Zgorzelczanie zachowali czujność i nie dali się nabrać oszustom.

Policjanci przypominają, że metody działania oszustów są różne. Zdarza się, że złodzieje podają się nie za krewnych, ale za pracowników administracji, energetyki czy wodociągów, a także policjantów lub księży. Chwila nieuwagi wystarczy, aby pozbawić kogoś oszczędności.

– Każdy, kto zetknie się z podobnym sposobem działania przestępców, powinien natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką policji pod numerem 997 lub 112. Pamiętajmy, że szybkie powiadomienie nas przyczyni się do zatrzymania oszustów i przerwania ich przestępczej działalności. Przypominamy także, że policjanci NIGDY nie proszą nikogo o przekazanie gotówki – podkreślają zgorzeleccy mundurowi.

I dodają: – Jednocześnie apelujemy do dzieci i młodzieży o przekazanie naszych rad starszym: rodzicom, babciom i dziadkom, którzy często pozostają sami w domu, a przez to narażeni są na działanie oszustów czy domokrążców.