Uwaga na fałszywe wezwania!

Uwaga na fałszywe wezwania!
fot. Izba Celna Wrocław Izba Celna w Krakowie ostrzega przed oszustami, którzy próbują wyłudzić pieniądze od obywateli.
istotne.pl oszustwo, służba celna

Od poniedziałku 9 marca 2015 r. do placówek małopolskiej Służby Celnej docierają niepokojące informacje o nagłych, nieuzasadnionych wezwaniach do zapłaty, kierowanych do mieszkańców różnych regionów kraju.

Oszuści rozsyłają fałszywe wezwania do zapłaty 283,00 złotych – na wskazane konto bankowe – jako kary za zakup nielegalnego tytoniu.

W pismach jako wystawiający wezwanie podany jest nieistniejący Urząd Celny I w Krakowie. Konto jest fałszywe i nie należy do Izby Celnej w Krakowie.

Izba Celna w Krakowie podaje numery telefonów: 12 62 90 587; 12 62 90 554; 502 726 213, pod którymi osoby zaniepokojone nagłym wezwaniem do wpłacenia należności mogą zgłosić ten fakt i uzyskać pełną informację. Obywatele mogą się także kontaktować w tej sprawie drogą mailową: [email protected].

Służba Celna nigdy nie zwraca się do obywateli z żądaniem wpłaty jakichkolwiek kwot bez uprzedniego przeprowadzenia odpowiedniego postępowania celnego, podatkowego lub karnego skarbowego, w którym od momentu jego wszczęcia obywatel ma prawo uczestniczyć jako strona.

Żądanie zapłaty określonej kwoty przez obywatela wynika zawsze z decyzji lub postanowienia organu, wyroku sądu lub mandatu. W przypadku egzekucji wystawiane są upomnienia, tytuły wykonawcze lub wezwania do zapłaty nieuregulowanych mandatów. Prawidłowo wystawione ww. dokumenty zawsze zawierają podpis ze wskazaniem osoby reprezentującej organ, jej funkcji/stanowiska/stopnia służbowego.

Wzór fałszywego wezwania poniżej:

Izba Celna Wrocław/ii