700 stacji i przystanków ze stojakami na rowery

700 stacji i przystanków ze stojakami na rowery
fot. PKP PLK S.A. W tym roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zamontują stojaki rowerowe przy blisko 300 stacjach i przystankach. Rok wcześniej PLK zamontowały stojaki w 400 miejscach.
istotne.pl pkp, rower

Dzięki temu pasażerowie będą mieli do dyspozycji łącznie 700 lokalizacji, gdzie będą mogli zostawić rower i przesiąść się do pociągu.

Na liście liczącej blisko 300 stacji i przystanków, gdzie PLK w tym roku zamontują stojaki, znajdują się m.in. Słupsk, Warszawa, Łódź, a także mniejsze miejscowości, takie jak: Szymankowo, Witaszyce czy Sokółka. Lista obejmuje wszystkie 16 województw.

Nowe stojaki, montowane po kilka, jak najbliżej peronów, będą w kształcie odwróconej litery „U”. Taki kształt najlepiej zabezpiecza rower przed kradzieżą. U-kształtny stojak pozwala przypiąć bezpiecznie cały pojazd w dowolnym miejscu ramy.

„Słuchajcie, jest ważna sprawa…”

„Słuchajcie jest ważna sprawa. Chcemy, aby każdy z Was wypowiedział się, przy których stacjach brakuje stojaków rowerowych. Jeśli uważacie, że przy Waszej stacji powinny znajdować się stojaki prosimy o komentarz” – taki wpis PLK zamieściła na oficjalnym fanpage’u zimą ubiegłego roku. To zapoczątkowało lawinę zgłoszeń miejsc, gdzie powinny stanąć stojaki.

W akcję włączyli się nie tylko pasażerowie codziennie dojeżdżający rowerem do stacji kolejowej, ale też lokalne stowarzyszenia i środowiska cyklistów. W sumie ankietę zobaczyły ponad 44 tys. osób, a udostępniano ją 136 razy.

300 + 400 = 700

W 2014 roku PLK postawiły stojaki rowerowe w ponad 400 lokalizacjach w całej Polsce. Montaż w kolejnych 300 miejscach będzie prowadzony w 2015 roku. Koszt zaplanowanych prac na ten rok to ponad 500 tysięcy złotych. Akcja się nie kończy – PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. już planują kolejne miejsca pozwalające bezpiecznie zostawić rower i wsiąść do pociągu.

W tym roku stojaki zostaną zamontowane w dwóch miastach naszego powiatu: w Zgorzelcu i Pieńsku. Dobry pomysł?

Maciej Dutkiewicz, zespół prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A./ii