Nowy tydzień w MDK (4.05–11.05). To będzie tydzień filmowy

Nowy tydzień w MDK (4.05–11.05). To będzie tydzień filmowy
fot. Qbanez/Wikimedia Commons Nie tylko dlatego, że nasz projektor kręci się w tym tygodniu dla szkół w ramach akcji Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, ale głównie dlatego, że nasze kino PozaNova jest jednym z miejsc, w których zagości 12 edycja Nyskiego Festiwalu Filmowego.
istotne.pl kino, festiwal, wystawa, teatr

W ramach festiwalu (odbywającego się jednocześnie w przygranicznych miastach Niemiec, Czech i Polski) odbędą się konkursy w kategoriach: najlepszy film pełnometrażowy, krótkometrażowy oraz film dokumentalny.
W kinie PozaNova będzie można obejrzeć:

  • 7 maja (czwartek) o godz. 19:01 film „Jak całkowicie zniknąć” w reżyserii Przemysława Wojcieszka, po seansie zapraszamy na spotkanie z reżyserem
  • 8 maja (piątek) o godz. 17:01 film „Totart, czyli odzyskiwanie rozumu” w reżyserii Bartosza Paducha
  • 8 maja (piątek) o godz. 19:01 film „Za to, że żyjemy, czyli punk z Wrocka” w reżyserii Tomasza Nuzbana, po projekcji spotkanie z reżyserem
  • 9 maja (sobota) o godz. 17:01 film „Inny świat” w reżyserii Doroty Kędzierskiej, po seansie spotkanie z reżyserem i operatorem Arturem Reinhartem.

Uwaga! wstęp na wszystkie seanse wolny!

We wtorek (o godz. 10 i 11) kolejne dwa spektakle dla najmłodszej zgorzeleckiej widowni da Dziecięcy Teatr Baśni. Przedstawienie pt. „Pudło” w reż. Doroty Baranowskiej cieszy się niesłabnącym powodzeniem.

Także we wtorek kolejne spotkanie na polsko-niemieckie ploty wyznaczyli sobie członkowie klubu dyskusyjnego Tandem. Początek godz. 18.

W środę zapraszamy na następną odsłonę szkolnego konkursu recytatorskiego. O godz. 10 rozpoczną się przesłuchania powiatowe dla uczniów klas 0-III. Również w środę odbędą się u nas zajęcia taneczne organizowane przez firmę EduSupra (godz. 17) oraz spotkanie seniorów o godz. 16.

W czwartek na scenę ponownie wkroczą recytatorzy, tym razem będą to przesłuchania powiatowe uczniów klas IV-VI.

W piątek w imieniu zgorzeleckich przedszkolaków zapraszamy na Festiwal Piosenki Dziecięcej organizowany przez niepubliczne przedszkole „Pajacyk”. Kurtyna idzie w górę o godz. 10.

W sobotę zapraszamy na wernisaż arcyciekawej wystawy. Czy może właściwiej będzie napisać: niemiecko-polskiego projektu artystycznego pod hasłem: „WASSERgleich .... .... WODAjest”. W projekcie biorą udział polscy i niemieccy artyści: Anna Recker, Marcel Noack, Elżbieta Suchcicka, Michał Puszczyński, Arend Zwicker, Stella Pfeiffer, Grażyna Jaskierska-Albrzykowska, Verena Wagner, Ewa Żuchnik, Katharina Benke, Maciej Albrzykowski i Peter Kosch. Inauguracja zaplanowana jest na godz. 15:30. Wystawę prac plastycznych, wykonanych w różnych technikach, będzie można oglądać pod zieloną kopułą do 21 czerwca. Wystawa będzie pokazywana równolegle także w Vino E Cvltvra przy Untermarkt 2 w Görlitz.

Natomiast od 9 maja aż do jesieni na moście Staromiejskim co godzinę (od godz. 11 do 23) prezentowana będzie, stanowiąca część projektu, instalacja świetlna Arenda Zwickera pt. „Morgana”. Całość przedsięwzięcia artystycznego „WASSERgleich .... .... WODAjest” ma spinać artystyczną klamrą Europejską Stolicę Kultury Ruhr 2010 i Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016. Zapraszamy!

Janusz Pawul