Zgłoś swoje ulubione drzewo do konkursu Drzewo Roku 2015

Drzewo
fot. freeimages.com (Marlin2009) Klub Gaja rozpoczął 5 edycję konkursu Drzewo Roku. Na zgłoszenia drzew czeka do końca listopada.
istotne.pl 0 konkurs, ekologia, miasto zgorzelec

Reklama

Organizatorzy nie szukają drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych ani najrzadszych. Szukają drzew najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi. Na zgłoszenia drzew czekają do końca listopada.

Ogólnopolski konkurs Klubu Gaja – Drzewo Roku popularyzuje postawy ochrony przyrody i konieczność ochrony jej obiektów, jakimi są drzewa. Zwraca uwagę na ich rolę w naszym życiu, silne związki pomiędzy kulturą i historią danej społeczności a drzewem, do którego przywiązuje ona szczególne znaczenie. Wyłania najważniejsze i najbardziej kochane przez społeczności lokalne drzewa w naszym kraju. To także dobra okazja do promocji swojej lokalnej ojczyzny i jej walorów przyrodniczych. Konkurs skierowany jest do osób indywidualnych, placówek edukacyjnych, urzędów administracji państwowej i samorządowej, instytucji, organizacji społecznych oraz regionalnych i lokalnych wspólnot mieszkańców. Ambasadorami konkursu są: senator Kazimierz Kutz, podróżniczka i pisarka Elżbieta Dzikowska oraz polski językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim profesor Jan Miodek.

Więcej informacji, regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy na stronie Święto Drzewa. Zgłoszone w poprzedniej edycji konkursu drzewa, które nie znalazły się w finale, mogą być zgłoszone po raz kolejny.

W finale poprzedniej edycji konkursu Drzewo Roku znalazło się 16 drzew z nadesłanych 122 zgłoszeń z całej Polski. Podczas głosowania internauci oddali 17043 ważne głosy, a na stronie plebiscytu odnotowano ponad 76 000 odsłon. Dąb Słowianin z Dębiny (woj. dolnośląskie), zdobywca tytułu Drzewo Roku 2014 będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym konkursie Europejskie Drzewo Roku 2015.

Dąb SłowianinDąb Słowianinfot. Klub Gaja/T.Pikuła

– Cieszmy się, że drzew nie tylko nie ubywa, ale i przybywa. Nadzwyczajne. Ja biorę udział już od paru lat w konkursach na Drzewo Roku i wydaje mi się że Słowianin zasłużenie wygrał, jest naprawdę wspaniałym okazem – mówi ambasadorka konkursu Elżbieta Dzikowska.

Konkurs Drzewo Roku prowadzony jest w ramach Programu Święto Drzewa, dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

UM Zgorzelec/www.swietodrzewa.pl/ii

Reklama