Szwedzki „Turysta” i najpiękniejsze teksty o miłości, czyli nowy tydzień w MDK

Szwedzki „Turysta” i najpiękniejsze teksty o miłości, czyli nowy tydzień w MDK
fot. freeimages.com (All_Stars) Warto w tym tygodniu odwiedzić kino PozaNova, a w walentynki udać się do Miejskiego Domu Kultury.
istotne.pl kino, walentynki, mdk zgorzelec

Nie ma tygodnia, żebyśmy nie namawiali Was do odwiedzenia naszego kina PozaNova. W tym nowym tygodniu namawiamy jednak szczególnie. Na wielkim, srebrnym ekranie pokazujemy film Rubena Ostlunda pt. „Turysta”. I choć brzmi on nieco lapidarnie, film ma naprawdę głęboki przekaz. Oto Tomas i Ebba, zamożne szwedzkie małżeństwo, jadą z dwójką dzieci w Alpy na narty. Świeci słońce, ośnieżone stoki narciarskie wyglądają imponująco, nagle jednak schodzi lawina. Ebba instynktownie chroni dzieci, a Tomas zabiera telefon i… ucieka.

Nic nikomu się nie stało, ale czy po czymś takim można dalej żyć jak kiedyś...? Film został nagrodzony na wielu festiwalach oraz zgłoszony jako szwedzki kandydat do Oscara. Brzmi interesująco? Zatem zapraszamy. Do środy włącznie uruchamiamy projektory o godz. 18:30. Bilety po 11 zł.

To na ekranie, a na scenie? Podobnie jak w ubiegłym tygodniu, wydarzy się coś ekstra. Na razie trwają próby, ale już w środę... Dzień Babci i Dziadka! Nie, to nie jest, broń Boże, dzień świstaka! Owszem, Dzień Babci i Dziadka mieliśmy już w ubiegłym tygodniu, a tak naprawdę przecież w styczniu, ale tym razem własną uroczystość, do której pretekstem jest święto rodziców rodziców, przygotowały dzieci i ich opiekunowie z Niepublicznego Przedszkola nr 4 i Prywatnej Szkoły Prymus. Zapraszamy więc bacie i dziadków. Środa godz. 10:00.

W czwartek i piątek odbywać się będzie pod naszą zieloną kopułą polsko-niemiecka konferencja edukacyjna pod hasłem „Zbliżenie poprzez współzależność. Strategia współpracy transgranicznej w dziedzinie edukacji między Saksonią a Dolnym Śląskiem”. Konferencja rozpocznie się w czwartek o godz. 16:00 i tego dnia zakończy programem artystycznym ok. godz. 19:00. W piątek początek wykładów już o godz. 9:00 rano, a zakończenie konferencji zaplanowane jest na późne godziny popołudniowe.

A na koniec tygodnia zapraszamy na coś specjalnego... Pamiętacie, że sobota to 14 lutego, czyli walentynki? Jeśli nie macie jeszcze planów na walentynkowy wieczór, przyjdźcie do nas! W dniu zakochanych zaserwujmy sobie całkiem pokaźną dawkę uczuć. Od godz. 17:00 będziemy je sczytywać z kart literatury. Jeśli więc macie jakieś swoje ulubione wiersze o miłości, jakieś szczególnie ulubione fragmenty prozy, zabierzcie tomiki pod pachę i przybywajcie. Przeczytajcie je nam. Posłuchajcie wraz z nami, jak najpiękniejsze strofy o miłości recytować będzie młodzież z koła teatralnego w MDK. Będzie nastrojowo i miło, żeby nie powiedzieć miłośnie...

Janusz Pawul, MDK Zgorzelec/ii