Nagroda Mostu już we czwartek trafi do Laureata

Jean-Claude Juncker
fot. Benjamin Brolet (EPP) W czwartek 18 czerwca dr Jean-Claude Juncker odbierze Nagrodę Mostu. Uroczystość odbędzie się w kościele św. św. Piotra i Pawła o godzinie 20:00.
istotne.pl 0 cezary przybylski, nagroda, zgorzelec, ue, görlitz, joanna bronowicka, miasto zgorzelec

Reklama

Czwartkowa uroczystość rozpocznie się o godzinie 20:00 i wyjątkowo odbędzie się w kościele św. św. Piotra i Pawła w Görlitz. Wśród zaproszonych gości m.in. premier Saksonii Stanislaw Tillich oraz władze Województwa Dolnośląskiego – wicewojewoda Dolnego Śląska Joanna Bronowicka i marszałek Dolnego Sląska Cezary Przybylski. Laudację wygłosi dr Norbert Röttgen, były minister federalny i przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych w Bundestagu.

Zainteresowanych osobistym udziałem w uroczystości zapraszamy do kościoła Piotra i Pawła (kościół znajduje się na skarpie, przy moście Staromiejskim). Publiczność będzie wpuszczana do środka do godziny 19:40 (nieprzekraczalny termin). Warto skorzystać z okazji, bo wręczenie Nagrody Mostu zwykle jest imprezą biletowaną, dostępną dla ograniczonej liczby gości. Tegoroczna uroczystość łamię tę zasadę, a więc także pod tym względem jest wyjątkowa.

Dla przypomnienia przytaczamy przedstawione przez Towarzystwo Przyznawania Nagrody Mostu uzasadnienie wyboru dr. Jeana-Claude’a Junckera na Laureata Międzynarodowej Nagrody Mostu Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz za rok 2014:

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker był i jest jedną z osobistości, które wywarły wpływ w procesie integracji Europy obejmującym starych i nowych członków Unii Europejskiej w minionych 20 latach.

Europa była i jest dla niego nie tylko wewnętrznym rynkiem dla towarów i usług, ale – w pierwszym rzędzie – przestrzenią życia, podejmowania decyzji i rozwoju dla jej obywateli, w którym ludzie poszukują możliwości kulturalnego i intelektualnego wzajemnego porozumienia. W poszukiwanie to, jego zdaniem, powinni być włączani również obywatele spoza Europy.

Jean-Claude Juncker opowiadał i opowiada się za ideą Europy zjednoczonej ponad granicami państw narodowych i etnicznych, ponad religiami, różnicami ekonomicznymi i historycznymi procesami (i resentymentami). Od lat służy jej swoim politycznym doświadczeniem i wpływami.

Od 1995 r. do grudnia 2013 r. Jean-Claude Juncker był premierem Luksemburga, od roku 2005 do roku 2013 był przewodniczącym grupy euro i najstarszym stażem członkiem Rady Europejskiej. W decydującej mierze wpłynął na kształt traktatu z Maastricht i jest zwolennikiem Europy ukierunkowanej na stabilność i wzrost. Jego ostre i oparte na doświadczeniu analizy o ekonomicznych i politycznych możliwościach zawsze uwzględniały aspekty ludzkie i społeczne. Domagał się europejskich standardów minimalnych w prawie pracy, np. w ochronie przez wypowiedzeniem i płacami minimalnymi, i walczył przeciwko dumpingowi socjalnemu i płacowemu.

Towarzystwo Przyznawania Międzynarodowej Nagrody Mostu Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz wyróżnia w osobie Jeana-Claude’a Junckera wielkiego męża stanu, dla którego szczególnym i osobistym celem jest porozumienie między narodami w Europie w oparciu o wolność i demokrację. Tej wizji poświęcił swoją działalność przez ponad dwa dziesięciolecia, również na przekór oponentom. Bez niego i jego wytrwałości „nowa Europa” nie stałaby się taka, jaką jest dzisiaj.

Renata Burdosz/ii

Reklama