Pamięci Haliny Poświatowskiej

Pamięci Haliny Poświatowskiej
fot. freeimages.com (BeverlyLR) Gościem tegorocznych wspomnień o ludziach literatury z cyklu Zaduszki Poetyckie będzie Kalina Błażejowska, dziennikarka „Tygodnika Powszechnego”, autorka wydanej w tym roku biografii Poświatowskiej „Uparte Serce”.
istotne.pl zaduszki, mdk zgorzelec, mbp zgorzelec

Na kolejny wieczór poezji i wspomnień Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do sali widowiskowej zgorzeleckiego MDK w środę, 12 listopada, o godz. 17:00.

Halina Poświatowska (1935-1967) jest pięknym i osobliwym klejnotem polskiej poezji XX wieku. Ograniczona nieuleczalną chorobą serca ciągle walczyła o prawo do życia możliwie pełnego i odważnego. Nieprzeciętny głód miłości, wiedzy i potrzeba wszelkiej aktywności w zderzeniu z ciągłą obawą przed cierpieniem i nagłą śmiercią zaowocowały odnalezieniem własnej drogi twórczej, poetyki, oryginalnego sposobu komunikacji ze światem. Jej wiersze charakteryzuje wielka delikatność słowa oraz odwaga i szczerość w wyrażaniu najgłębszych pragnień.

***
nie potrafię inaczej
w środku ciała
jest kot wygięty pragnieniem
wołający o człowiecze ręce
uspokajam go słowami
kłamię
o przedziwnych kolorach i dźwiękach
wbija okrągłe oczy
w pustą ścianę
nie wierzy
przeciąga się
prostuje palce
nie wierzy w nic
i nagle
wszystkie zgięte paznokcie
wbija we mnie
głuchy ślepy kot

Jej, trwająca niewiele ponad dekadę, twórczość stanowią m.in. „Hymn bałwochwalczy” (1957), „Dzień dzisiejszy” (1963), „Oda do rąk” (1966), „Jeszcze jedno wspomnienie” (1968 – pośmiertnie), „Dzieła” (1997). W 1967 r. ukazała się jej autobiograficzna powieść „Opowieść dla przyjaciela”.

PlakatPlakatfot. MBP w Zgorzelcu

Poświatowska stale funkcjonuje w świadomości miłośników poezji, od 1974 r. w jej rodzinnej Częstochowie odbywa się – jej poświęcony – ogólnopolski konkurs poetycki. Jej twórczość odkrywana jest także w innych krajach: w 2002 r. ukazały się w Niemczech dwa tytuły: „Zawsze, gdy pragnę żyć” i „Opowieść dla przyjaciela”; w 2010 r. wydano w języku perskim zbiór wierszy „Życie, umrę jeśli odejdziesz” oraz w Brazylii (po portugalsku) „Jeszcze jedno wspomnienie”. Tomik poetycki „Umiem tylko kochać” (składający się z wierszy po polsku i bułgarsku) wydano w Bułgarii.

O krótkim, lecz intensywnym życiu oraz o twórczości Haliny Poświatowskiej pisali już Małgorzata Szulczyńska, Mariola Pryzwan, Grażyna Borkowska. Biografia pióra Kaliny Błażejowskiej ukazała się w wydawnictwie Znak 19 maja 2014 r., co jest kolejnym dowodem na aktualność i uniwersalność tej poezji.

Marek Żytomirski, Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu/ii