Nowy tydzień w MDK Zgorzelec (20.04-27.04)

Nowy tydzień w MDK Zgorzelec (20.04-27.04)
fot. Qbanez/Wikimedia Commons Mocnym teatralnym wejściem zaczął nam się tydzień i mocnym teatralnym akcentem dobiegnie końca. W poniedziałek dwa spektakle dla rówieśników dał działający w MDK Dziecięcy Teatr Baśni, który prezentuje swoje premierowe przedstawienie pt. „Pudło”.
istotne.pl kino, koncert, teatr, wykład, mdk zgorzelec

Natomiast w najbliższą niedzielę najmłodsi widzowie będą mogli zobaczyć na deskach naszej sceny przedstawienie pt. „Królewski wróbel”, które pokażą w Zgorzelcu artyści Zdrojowego Teatru Animacji z Jeleniej Góry. To niezwykła okazja do poznania tradycyjnego, bo wywodzącego się z XVII wieku, teatru japońskich lalek, zwanych popularnie bunraku. Wyróżniają się one nie tylko niezwykłą urodą, ale przede wszystkim tym, że są animowane przez trzech współgrających ze sobą aktorów. Animacja lalek tego typu wymaga niezwykłej staranności i kunsztu. Autorką scenicznej adaptacji bajki jest Izumi Yoshida, ur. w 1989 roku studentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Spektakl wyreżyserował Waldemar Wolański – aktor, reżyser, dramaturg, wykładowca uczelni artystycznych. W przedstawieniu zagrają Dorota Fluder, Lidia Lisowicz, Katarzyna Morawska, Jacek Maksimowicz, Tadeusz Ksiądzyna i Sylwester Kuper. Scenografię przygotowała Joanna Hrk, muzykę Tomasz Walczak. Bilety w cenie 10 zł są jeszcze w sprzedaży. Gong wybrzmi o godz. 16.

W kinie PozaNova od poniedziałku do środy włącznie pokazujemy w tym tygodniu dramat pt. „Oniryca”. Obraz Lecha Majewskiego to ostatnia część tryptyku obejmującego także filmy „Ogród rozkoszy” i „Młyn i krzyż”. To filmowy poemat opowiadający historię miłości inspirowaną „Boską Komedią” Dantego Alighieri. Światło gaśnie o godz. 18:31. Bilety po 10 zł.

Ale nasze projektory będą się grzać nie tylko po południu – w tym tygodniu odbędą się także kolejne przedpołudniowe seanse dla młodzieży szkolnej w ramach projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej (to we wtorek) oraz seans specjalny dla Transgranicznego Uniwersytetu III Wieku (w czwartek).

W środę od godz. 10 na scenę w sali kinowej wyjdą młodzi recytatorzy z klas I-III podstawówek. Tego dnia odbędą się u nas eliminacje miejskie szkolnego konkursu recytatorskiego, a także kolejny wykład Transgranicznego Uniwersytetu III Wieku. Zacznie się o godz. 11 i będzie o brrrrr.... raku jelita grubego. Gościem słuchaczy będzie szef oddziału chirurgii ogólnej i onkologicznej zgorzeleckiego szpitala lek. med. Maciej Błaszczyński.

W czwartek, razem ze zgorzeleckimi przedszkolakami, zapraszamy na Przegląd Małych Form Teatralnych. Przegląd organizuje zgorzelecka „dwunastka”, a na scenie będziemy mogli zobaczyć także m.in. dzieci z przedszkola nr 2, przedszkola nr 4 i przedszkola nr 9. Czy będą też inne? To się okaże, te wymienione próbują u nas na scenie już od wtorku ;) Przegląd zaczyna się o godz. 9.

I na koniec mamy dla wszystkich gorące zaproszenie na sobotę. O godz. 18:30 zacznie się koncert akordeonowy ukraińskich instrumentalistów Andreya Fesenko i Alexandra Burdyuga. W repertuarze są utwory Jana Sebastiana Bacha, Antonia Vivaldiego, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Gioacchina Rossiniego, polonezy Michała Kazimierza Ogińskiego i ogniste tanga Astora Piazzoli. Koncert odbędzie się w holu MDK, gdzie, oprócz niezwykłej scenerii, wrażenia muzyczne podnosi niesamowita akustyka. Wstęp wolny!

PS Oprócz wydarzeń kulturalnych w tym tygodniu odbywać się będzie pod zieloną kopułą także kilka ważnych spotkań. W poniedziałek i wtorek będą to zebrania Zgorzeleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej (o godz. 16). We wtorek kolejne spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami ma u nas zaplanowane burmistrz Rafał Gronicz. Tym razem będzie ono dotyczyło III etapu rewitalizacji Śródmieścia (godz. 16). Natomiast w środę o godz. 14 i w piątek o godz. 9 odbędą się pod naszym dachem szkolenia dla członków komisji wyborczych, wszak już w maju wybierzemy prezydenta RP!

W czwartek konferencję naukową organizują u nas niemieccy lekarze z Sachsische Landesarztekammer.

Sami więc widzicie – mnóstwo imprez i wydarzeń. Zapraszamy!

Janusz Pawul – MDK Zgorzelec