XV Festiwal Kultury Południowosłowiańskiej w Bolesławcu

XV Festiwal Kultury Południowosłowiańskiej w Bolesławcu
fot. BOK-MCC W sobotę, 20 czerwca w ramach Dni Bolesławca 2015, w mieście, którego mieszkańcy mają silne historyczne i kulturowe związki z krajami z Bałkanów, odbędzie się 15-sta edycja Festiwalu Kultury Południowosłowiańskiej.
istotne.pl kghm, dni bolesławca, bok - mcc

Wydarzenie prezentuje bogatą kulturę regionu południowej Europy. Ideą jest integracja ludności posiadającej różne korzenie, która osiedliła się na tym regionie po II wojnie światowej. Poprzez organizację festiwalu pragniemy uchronić od zapomnienia tradycje, język, obyczaje reemigrantów z krajów byłej Jugosławii.

W tym dniu w Rynku powstanie wioska reemigrantów, którą zasiedlą koła gospodyń wiejskich oraz stowarzyszenia: Tomaszów Bolesławiecki, Osiecznica-Kliczków, Wykroty, Dobra, Kierżno, Bożejowic-Rakowice, Zebrzydowa, a także Stowarzyszenie „Kobiet Aktywnych“ Lipiany i Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół.
Mieszkańcy miasta oraz goście będą mieli okazję spróbować specjałów kuchni bałkańskiej: tradycyjnej pity z dodatkami (na ostro i na słono), zupy gulaszowej czy paprykowej. Kolejny raz odbędzie się konkurs kulinarny na „dobrą pitę“ i „kociołek bałkański“. Kulinarną atrakcją będzie również pečenica, czyli świąteczne danie serwowane w krajach byłej Jugosławii.
Stowarzyszenia Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół prezentować będzie wystawę „Polacy na bośniackiej ziemi”.

Po południu odbędzie się barwny korowód zespołów folklorystycznych, który rozpocznie oficjalne otwarcie festiwalu przez Prezydenta Miasta Bolesławiec Piotra Romana. Podczas otwarcia zatańczymy Kolo tradycyjny taniec ludowy, popularny na Bałkanach.
Na scenie folklor krajów południowosłowiańskich tańce, muzykę i śpiew zaprezentują lokalne zespoły folklorystyczne, wystąpią: Gminny Zespół Pieśni i Tańca „Jutrzenka“, Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół, Zespół „Niespodzianka“, Zespół „Leśne Nastroje“, Zespół Pieśni i Tańca „Bolesławiec“, Kapela Herbutów Niezapominajki.

Na wieczór zaplanowaliśmy koncerty zaproszonych gości z Chorwacji, wystąpią dwa zespoły z Chorwacji. Istniejąca od 1890 roku jedna z najstarszych orkiestr dętych w Republice Chorwackiej Puhački Orkestar Brass Band DVD Valpovo. W swoim repertuarze orkiestra wykonuje muzykę klasyczną, estradową, sakralną, arie operowe oraz melodie popularno-światowe. Obecnie składa się z 42 muzyków. Dodatkowo chorwacka orkiestra dęta wystąpi, 21 czerwca o godz. 19.15 w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej przy ulicy Kościelnej.
Na zakończenie festiwalu zagra zespół wokalno - instrumentalny Jovalius Bend z Valpovo. Grupa koncertuje na terenie całej Chorwacji na licznych imprezach rozrywkowych, spotkaniach oraz weselach. W repertuarze bandu znajdują się zarówno popularne chorwackie i zagraniczne przeboje rozrywkowo-taneczne, a także muzyka ludowa, którą wykonują na mandolinach, będących częścią krajobrazu kulturalnego, tej części Chorwacji.
Szczegółowy program na plakatach oraz na www.bok.boleslawiec.pl

Organizatorami 15. edycji festiwalu jest Gmina Miejska Bolesławiec oraz Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki. Kolejny raz współorganizatorami tego ważnego dla Bolesławca wydarzenia jest Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej w Polsce oraz Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół, a patronat honorowy nad wydarzeniem objęły: Ambasada Bośni i Hercegowiny, Ambasada Republiki Serbii. Tegoroczną edycję dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2015 oraz Fundacji KGHM Polska Miedź.

Logo KGHMLogo KGHMfot. KGHM
BOK-MCC stopka do wiadomościBOK-MCC stopka do wiadomościfot. BOK-MCC