Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny
fot. www.sxc.hu (prof_alex) Po raz czternasty Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu, wspólnie z niemieckim partnerem Musikschule Johanna Adama Hillera w Goerlitz, organizuje Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Zgorzelec/Goerlitz.
istotne.pl muzyka, konkurs, koncert

Odbędzie się on w dniach 16-18 stycznia 2015 r. w salach koncertowych partnerskich szkół muzycznych i Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu.

Z roku na rok rośnie popularność i ranga konkursu wśród młodych muzyków. W tym roku zanotowano rekordową liczbę zgłoszeń kandydatów – blisko 300 osób. Jednak zgodnie z regulaminem w kategorii solowej przyjęto 100 pianistów, ponadto 40 muzyków w kategorii duety i zespoły kameralne. W czternastej edycji zaprezentują się instrumentaliści z Polski, Niemiec, Czech i Austrii. Walczyć będą w 6 kategoriach wiekowych o atrakcyjne nagrody ufundowane przez lokalne samorządy oraz firmy i organizacje.

Celem konkursu jest propagowanie muzyki fortepianowej, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Konkurs przeprowadzany jest w trzech kategoriach: fortepian solo, duety fortepianowe i zespoły kameralne. Uczestnicy oceniani będą przez znamienitych profesorów Akademii Muzycznych z Polski i Niemiec. Międzynarodowe jury obradować będzie równolegle po dwóch stronach granicy. W tegorocznej edycji konkursu w Zgorzelcu zaprezentują się grupy młodsze, natomiast starsi grać będą w Goerlitz.

14 Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny zakończy się Koncertem Laureatów 18 stycznia 2015 r. w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu o godz. 15:00. Wówczas wręczone zostaną nagrody główne oraz szereg nagród specjalnych, w tym Nagrody Specjalne Starosty Powiatu Zgorzeleckiego oraz Nagrody Specjalne Burmistrza Miasta Zgorzelec.

Organizatorzy konkursu pragną podziękować w szczególności sponsorom z naszego miasta i powiatu. Są to:

 • Burmistrz Miasta Zgorzelec
 • Starosta Powiatu Zgorzeleckiego
 • Przedsiębiorstwo Handlowe ELF Jan Bawół
 • Hotel „Pensjonat Miejski” Violetta i Sławomir Zajączkowscy
 • Zgorzeleckie Towarzystwo Muzyczne
 • Rada Rodziców przy PSM I i II st. w Zgorzelcu
 • Kwiaciarnia „KorMar” w Zgorzelcu
 • Restauracja „Zielona Pietruszka” w Zgorzelcu
 • Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu
 • Hipermarket „Carrefour”
 • Kaufland Polska Markety.

Konkurs jest otwarty dla publiczności. Zarówno wejście na Koncert Laureatów 18 stycznia, jak i wszystkie przesłuchania konkursowe w dniach 16 i 17 stycznia są darmowe!

Organizatorzy zapraszają do sal koncertowych Szkół Muzycznych w Zgorzelcu przy ulicy Langiewicza 29 i Goerlitz przy Fischmarkt 6 oraz Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu w dniach 16-18 stycznia 2015 roku.

D. Adaszewska/ii