MSW: bezpieczniej na polskich drogach. Ale prawie 6,7 tys. praw jazdy odebranych

MSW: bezpieczniej na polskich drogach. Ale prawie 6,7 tys. praw jazdy odebranych
fot. freeimages.com (zoli frodo) Mniej wypadków drogowych oraz spadek liczby zabitych i rannych osób – tak przedstawia się bilans bezpieczeństwa na polskich drogach w lipcu. Według wstępnych danych resortu, w wypadkach zginęło o 32 osoby mniej niż w lipcu 2014 r.
istotne.pl policja, wypadek, ministerstwo

Spadła także liczba wypadków (o 542) oraz liczba osób rannych – o 752.

Bezpieczny lipiec

– Od momentu wejścia w życie nowych, zaostrzonych przepisów drogowych kierowcy jeżdżą zdecydowanie wolniej – podkreśliła Małgorzata Woźniak, rzeczniczka MSW podczas briefingu podsumowującego pierwszy miesiąc wakacji na naszych drogach. Resort przypomina, że od 18 maja kierowcom, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym, prawo jazdy jest odbierane bezpośrednio przez kontrolującego ich policjanta. Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3-miesięczny okres jest przedłużony do 6 miesięcy. Do 5 sierpnia policja odebrała aż 6 694 prawa jazdy.

To jeszcze nie koniec wakacji

– Wstępne statystyki pokazują, że na naszych drogach jest coraz bezpieczniej – podkreśliła rzeczniczka MSW oraz dodała, że poprawa bezpieczeństwa to zasługa nowych przepisów.

– W trakcie jazdy w upałach nasza koncentracja jest bardzo ograniczona. Topi się także asfalt, więc kierowcy muszą bardzo uważać, zwłaszcza na zakrętach. Pamiętajmy też o tym, że nagrzany układ hamulcowy sprawia, że hamulce są mniej skuteczne – przypomniał mł. insp. Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji.

Bezpieczny Autobus

M. Woźniak zachęciła także do korzystania z e-usługi „Bezpieczny Autobus”. Jest to usługa, która została uruchomiona w czerwcu zeszłego roku, a do tej pory skorzystało z niej 225 tys. użytkowników, z czego tylko w lipcu tego roku 13,5 tys. osób. – Dzięki usłudze dostępnej na stronie www.bezpiecznyautobus.gov.pl możemy sprawdzić, czy autobus, który wiezie np. nasze dzieci na wakacje, ma ważne ubezpieczenie OC i badania techniczne. Aby to sprawdzić, nie musimy wychodzić z domu. Każdy rodzic może sprawdzić, czy autobus, który wiezie ich dzieci, jest sprawny i dopuszczony do ruchu – przypomniała rzeczniczka MSW.

Szczegóły na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

MSW/ii