Powstanie Warszawskie. W 70 rocznicę

Powstanie Warszawskie. W 70 rocznicę
fot. UM Zgorzelec To tytuł kolejnej ważnej wystawy w naszym mieście. Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu zaprosiła ten głośny projekt wystawienniczy Dolnośląskiego Centrum Fotografii „Domek Romański” – Galerii Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu.
istotne.pl wystawa, powstanie warszawskie, mbp zgorzelec

Dokładnie w 70 rocznicę zakończenia walk, 3 października 2014 r. o godz. 17:00, w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu odbędzie się wernisaż wystawy, którą otworzy dyrektor wrocławskiej Galerii, znany fotografik Jan Bortkiewicz.

Oryginalne zdjęcia z powstania, których autorami są wybitni fotograficy: Stefan Bałuk, Sylwester Braun, Tadeusz Bukowski, Wiesław Chrzanowski, Jerzy Tomaszewski i Józef Jerzy Karpiński, są pierwowzorem wielkoformatowych prac składających się na wystawę – swego rodzaju dokumentację niewyobrażalnej dziś skali powstańczego tragizmu. Ogromu poniesionych ofiar, dramatów tych, którzy przeżyli, i bezprecedensowej w historii Europy, planowej i barbarzyńskiej zagłady miasta.

Fotografie, które są niepodważalnym atutem, wartością tej ekspozycji, oczywiście nie oddają w całości heroizmu i dramatyzmu towarzyszącego Powstańcom. A nastroje zmieniały się szybko i diametralnie, od euforii godziny W (1 sierpnia, godz. 17:00), do czarnej rozpaczy kapitulacji (3 października). W krótkim stosunkowo czasie 63 dni zbrojnego buntu przeciw niemieckiej okupacji, zginęło w Warszawie ponad 200 tys. ludzi. To była ogromna rana na ciele narodu polskiego, bolesna i niepowetowana do dziś.

PlakatPlakatfot. UM Zgorzelec

Pamięć o Powstaniu Warszawskim 1944 jest naszym – współczesnych Polaków – ważnym obowiązkiem. Po latach przemilczeń i zakłamań zaczynamy racjonalnie analizować ten ważny i (jednocześnie) jakże dramatyczny okres naszej najnowszej historii. Dzisiaj zgadzamy się, że pamięć i szacunek jesteśmy winni wszystkim, którzy w powstaniu oddali swe życie, a oceny decyzji o wybuchu oraz skutków Powstania Warszawskiego zostawmy historykom. Wystawa będzie czynna do 30 października.

Marek Żytomirski, Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu/ii