Gminne Święto Plonów, Kopaczów z najpiękniejszym wieńcem dożynkowym

Gminne Święto Plonów, Kopaczów z najpiękniejszym wieńcem dożynkowym
fot. UGiM Bogatynia W sobotę, 20 września, Dożynki rozpoczęły się polową mszą świętą, po której starostowie dożynek Henryka Bąk z Bratkowa i Maciej Nietrzeba z Sieniawki przekazali na ręce burmistrza Andrzeja Grzmielewicza bochen chleba wypieczony z ziaren tegorocznych zbóż.
istotne.pl dożynki, bogatynia, andrzej grzmielewicz

Tradycyjnie już w Gminie Bogatynia, tuż przed oficjalnym rozpoczęciem dożynek odbyła się prezentacja przywiezionych przez przedstawicieli poszczególnych sołectw wieńców żniwnych, które stanęły do konkursu na najpiękniejszy wieniec.

Jury pod przewodnictwem Henryka Dumina, etnologa i znawcy tradycji ludowych, uznało, że wszystkie zachwycają swoim pięknem i precyzją wykonania, jednak najpiękniejszy winiec dożynkowy został wykonany przez sołectwo Kopaczów.

Drugi miejsce zajęło sołectwo Krzewina, natomiast trzecia lokata przypadła Lutogniewicom. W wyborze najpiękniejszego wieńca pomagała posłanka Marzena Machałek, która zaszczyciła swoją obecnością sobotnie uroczystości. Nagrody i wyróżnienia przyznano również w konkursie „Okazy z pola, sadu i ogrodu”.

Miłym akcentem uroczystości dożynkowych było uhonorowanie rolników, którzy na wniosek burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia Andrzeja Grzmielewicza otrzymali odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa”, przyznane przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Odznaki otrzymali: Jadwiga Czech, Adam Dziętło, Józef Ganiberzin, Eugeniusz Warda, Henryk Winiecki, Marian Boryczewski, Edward Wąsicki, Tadeusz Borsuk oraz Edward Borsuk. Tego dnia podziękowania i gratulacje od burmistrza Andrzeja Grzmielewicza otrzymało wielu rolników z naszej gminy.

W miłej i wesołej atmosferze zebrani bawili się także podczas Turnieju Sołectw. Mnóstwo śmiechu, zdrowej rywalizacji i doskonałej zabawy dostarczały konkursy, w których największą liczbę punktów zebrało sołectwo Posada.

Dożynki Gminne 2014 zakończyły się wspólną zabawą do białego rana. Więcej zdjęć na stronie UGiM Bogatynia.

UGiM Bogatynia/ii