Nowy tydzień w MDK (13.04-20.04)

Nowy tydzień w MDK (13.04-20.04)
fot. MDK Zgorzelec To będzie ciekawy tydzień w naszym domu kultury. Zwieńczy go historyczna strzelanina i premiera naszego teatru... Ale po kolei.
istotne.pl historia, teatr, mdk zgorzelec, inscenizacja, konsultacje społeczne

Od początku tygodnia aż do środy włącznie zapraszamy wszystkich kinomaniaków przed nasz srebrny ekran. W kinie PozaNova gramy film pt. „Imigrantka” w reż. Jamesa Graya. To nominowana do Złotej Palmy na festiwalu filmowym w Cannes, wysokobudżetowa produkcja z Marion Cotillard, Joaquinem Phoenixem i Jeremym Rennerem w rolach głównych. Film opowiada o miłosnym trójkącie między Polką i dwoma Amerykanami, akcja rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych w czasach prohibicji. Pikantnie! A bilety u nas w tygodniu tylko po 11 zł. Światło gaśnie o godz. 18:31.

We wtorek hol i salę widowiskową pod zieloną kopułą wypełnią treści związane z profilaktyką AIDS. Od godz. 10:00 do 15:00 odbywał się będzie u nas zorganizowany przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Zgorzelcu konkurs wiedzy o AIDS. Przed południem odbędzie się także kolejny seans filmowy w ramach projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.

A na godzinę 16:00 wspólnie z burmistrzem Zgorzelca Rafałem Groniczem zapraszamy wszystkich zainteresowanych mieszkańców miasta na konsultacje społeczne w sprawie zalewu Czerwona Woda i otaczających go terenów.

Konsultacje społeczne z burmistrzem odbędą się także w środę 15 kwietnia. Te środowe będą dotyczyły II etapu modernizacji MDK i zagospodarowania terenów wokół oraz rewitalizacji parku im. Błachańca. Początek, jak we wtorek, o godz. 16:00.

W środę także odbędzie się kolejny seans NHEF, tym razem na godzinę 13:00 zaprosimy do kina uczniów dwujęzycznej szkoły Tęcza.

Dwie przedpołudniowe godziny (10:00-12:00) zajmie w środę także uroczystość rozdania nagród uczestnikom rodzinnego Konkursu Wielkanocnego. W czwartek będziemy na Cmentarzu Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego, gdzie o godz. 12:00 będzie celebrowana 70 rocznica Forsowania Nysy Łużyckiej – wielkiej wojskowej operacji z czasów II wojny światowej, która bez wątpienia przyczyniła się do tego, że Zgorzelec to... Zgorzelec.

Siedemdziesiątą rocznicę tego wydarzenia uczcimy w specjalny sposób także w sobotę. Tego dnia zapraszamy wszystkich na plac przed MDK, skąd będzie można podziwiać inscenizację historyczną zatytułowaną „Skarby hali pamięci”. Widowisko będzie obrazowało potyczkę żołnierzy II AWP z oddziałem Wermachtu, który próbuje wynieść z gmachu Górnołużyckiej Hali Chwały (MDK dawniej) zgromadzone w nim skarby muzealne. Zapraszamy wszystkich, którzy interesują się historią, wszystkich, których interesują dawne losy naszego miasta. Inscenizacja będzie częścią obchodów 70-lecia Zgorzelca. Pierwsze strzały padną ok. godz. 13:30.

Również w sobotę, tyle że przed południem, odbędzie się w naszym MDK zebranie członków pracowniczych ogrodów działkowych „Szklana wata”. Początek godz. 10:00.

I na koniec zaproszenie na niedzielę – niezwykłą, bo premierową! W niedzielę swój premierowy w tym sezonie spektakl pokaże działający w naszym domu kultury Dziecięcy Teatr Baśni. Nowa inscenizacja nosi tytuł „Pudło” i rozpocznie się o godz. 18:00. Wstęp na premierę, z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc na widowni, jedynie z zaproszeniami. To jednak nie problem, „Pudło” nasi młodzi artyści będą pokazywali na naszej scenie jeszcze kilkakrotnie i każdy, kto będzie chciał spektakl zobaczyć, na pewno będzie miał taką okazję.

Zapraszamy do MDK Zgorzelec.

Janusz Pawul