Gmina Zgorzelec wysoko w rankingu „Rzeczpospolitej”

Gmina Zgorzelec wysoko w rankingu „Rzeczpospolitej”
fot. Gmina Zgorzelec W poniedziałek 13 lipca w redakcji „Rzeczpospolitej” w Warszawie odbyła się gala Rankingu Samorządów 2015.
istotne.pl ranking, rzeczpospolita, samorząd, gmina zgorzelec

O godz. 14:00 nastąpiło ogłoszenie wyników 11 już edycji Rankingu Samorządów, laureatom wręczono wyróżnienia i dyplomy. Gmina Zgorzelec uplasowała się na 6 miejscu w kategorii najlepszych gmin wiejskich.

Laureatami tegorocznego Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” zostały: Gdańsk – w kategorii miast na prawach powiatu, Kołobrzeg – gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz Zielonki wśród gmin wiejskich.

„Rzeczpospolita” sporządza ranking samorządów na podstawie danych przesłanych przez poszczególne miasta i gminy oraz informacji z Ministerstwa Finansów. Na tej podstawie kapituła ekspertów (pod przewodnictwem byłego premiera Jerzego Buzka) ocenia kondycję poszczególnych samorządów.

Dzięki takiemu corocznemu rankingowi można było wyróżnić samorządy, które najsprawniej i najefektywniej zarządzają swoimi „małymi ojczyznami”.

Wybór laureatów odbywa się w dwóch etapach. W pierwszym wybierane są miasta i gminy, które w najlepszy sposób zarządzały swoimi finansami w latach 2010–2014 i jednocześnie najwięcej w tym czasie inwestowały. W drugim etapie oceniane są m.in. takie kwestie jak: wydatki na realizację kontraktów z organizacjami pozarządowymi, ile organizacji pozarządowych złożyło wniosek o dofinansowanie z budżetu gmin, jakie były łączne nakłady na gospodarkę mieszkaniową poniesione przez samorząd itd.

– Zajęcie wysokiej 6 lokaty przez Gminę Zgorzelec w „Rankingu Samorządów 2015” jest zwieńczeniem wieloletniej pracy nad rozwojem naszego regionu oraz nad ciągłymi staraniami ku poprawie jakości życia jej mieszkańców – mówią gminni urzędnicy.

Gmina Zgorzelec/ii