Nie daj się zrobić w słupa!

Nie daj się zrobić w słupa!
fot. M. Wiśniewski/Prokuratura Okręgowa w Legnicy Trwa ogólnokrajowa kampania informacyjna pt. „Nie daj się zrobić w słupa”.W tej kampanii, zainicjowanej przez Kontrolę Skarbową, bierze również udział Prokuratura Generalna.
istotne.pl prokuratura, kampania

Celem kampanii jest poinformowanie społeczeństwa o zagrożeniach związanych z działaniami członków zorganizowanych grup przestępczych, mającymi na celu wyłudzenie podatku VAT z budżetu państwa. Kampania zwraca uwagę na edukację w zakresie bezpiecznego, zgodnego z obowiązującym prawem prowadzenia działalności gospodarczej. Jednocześnie podejmowane są działania, które mają ostrzec ludzi, aby nie dali się „wciągnąć” w przestępstwa karuzelowe.

Warto podkreślić, że odpowiedzialność ponoszą nie tylko osoby, które organizują nielegalny proceder polegający na wyłudzeniu podatku VAT, ale także i te, które zostają wykorzystane do podpisywania fikcyjnych faktur – wchodząc tym samym na drogę przestępstwa.

Każdy uczestnik oszustwa karuzelowego musi liczyć się z konsekwencjami: podatkowymi, karnymi i karnymi skarbowymi. Najczęściej ofiarami przestępstw podatkowych padają osoby, które z uwagi na niską świadomość prawa, swój status materialny lub brak środków do życia godzą się na udział w procederze przestępczym w zamian za otrzymywanie regularnego lub jednorazowego wynagrodzenia.

PlakatPlakatfot. Prokuratura Okręgowa w Legnicy

Wykorzystywane są osoby uzależnione od alkoholu, narkotyków, osoby bezrobotne, emeryci, osoby młode, wkraczające dopiero na drogę zawodową, a nawet osoby nieuleczalnie chore. Kandydaci na „firmy słupy” są werbowani przez uczestników zorganizowanej grupy przestępczej, która doskonale wie, gdzie i kogo szukać.

Zakres kampanii obejmuje różnorodne formy działania, m.in. spotkania z młodzieżą akademicką, z osobami bezrobotnymi zarejestrowanymi w biurach pracy. Została również udostępniona strona internetowa www.slupczyoszust.pl, na której zamieszczane są wszystkie informacje dotyczące kampanii, a także informacje o bieżących działaniach Kontroli Skarbowej w poszczególnych regionach kraju.

Na potrzeby kampanii przygotowany został też folder informacyjny, plakaty, wystawa wielkogabarytowa oraz spot radiowy, który emitowany będzie w Polskim Radiu.

Prokuratura Okręgowa w Legnicy/ii