Nowy tydzień w MDK Zgorzelec (23.03-30.03)

Nowy tydzień w MDK Zgorzelec (23.03-30.03)
fot. MDK Zgorzelec Zobacz, co w tym tygodniu będzie się działo w zgorzeleckim Miejskim Domu Kultury.
istotne.pl konkurs, literatura, kino, teatr, mdk zgorzelec

Święta idą! A kto jeszcze tego nie czuje, zapraszamy do nas. Razem z nowym tygodniem rozpoczęło się przyjmowanie prac plastycznych dzieci i rodziców na XIII Rodzinny Konkurs Wielkanocny. Wszystkie dostarczone prace jury oceni w środę (25.03), a już dzień później, w czwartek, będzie je można oglądać w holu MDK. Organizatorem konkursu jest tradycyjnie Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jarosława Iwaszkiewcza w Zgorzelcu.

Poniedziałek zaczyna nam tydzień także filmowo – o godz. 16:15 gramy w naszej PozieNovej seans specjalny na zamówienie Szkolnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego ze Zgorzelca. Wieczornych seansów otwartych nie mamy aż do piątku, ale za to w piątek i na cały weekend mamy mocne, premierowe wejście na ekran. Pokażemy film dokumentalny Luca Jacqueta pt. „Był sobie las” („Once Upon a Forest”). Po nagrodzonym Oscarem słynnym „Marszu Pingwinów” Luc Jacquet zabiera nas w kolejną fascynującą podróż do świata natury – tym razem w głąb tajemniczych i mało znanych do tej pory lasów deszczowych, rosnących w Peru i Gabonie, uznanych za „zielone płuca” naszej planety. Zapierający dech w piersiach film pokazuje, jak wygląda cud przyrody! Naszym zdaniem, film nie do ominięcia dla wszystkich, którzy od weekendu oczekują wytchnienia i relaksu. Jego premiera miała miejsce 6 marca tego roku! Bilety po 14 i 12 zł. Projektor startuje o godz. 18:31.

W środę rusza pierwszy z kilku zaplanowanych na marzec, kwiecień i maj konkursów recytatorskich. O godz. 10 jako pierwsi na naszą scenę wyjdą gimnazjaliści, którzy w eliminacjach miejskich będą walczyć (to chyba złe słowo) o prawo zaprezentowania się na szczeblu powiatowym.

Również w środę pod zieloną kopułę MDK zawitają słuchacze Transgranicznego Uniwersytetu III Wieku. O godz. 11 rozpocznie się wykład o... raku piersi. Wygłosi go lek. Maciej Błaszczyński, szef oddziału chirurgii ogólnej i onkologicznej wielospecjalistycznego szpitala im. Jana Pawła II w Zgorzelcu.

W czwartek uczniowie z całego powiatu zgorzeleckiego zjadą do naszego MDK na organizowane rokrocznie przez Bibliotekę Pedagogiczną Powiatowe Zmagania Humanistyczne. W tym roku odbędą się one pod hasłem „Życie w dwudziestoleciu międzywojennym”. Będzie trochę łamania piór, łamania głów i występów scenicznych. Zmagania zajmą całe czwartkowe przedpołudnie. Ruszają o godz. 9.

W piątek zapraszamy gorąco na spektakl teatralny pt. „Ostatnia sztuka” Bogusława Schaeffera. W przedstawieniu, które zaczynamy o godz. 18 grają Grzegorz Matysik i Bogdan Słomiński. Spektakl miał swoją prapremierę 4 lutego 2014 w Teatrze Powszechnym w Warszawie, a premierę 7 lutego 2014 w Teatrze Groteska w Krakowie. „Ostatnia sztuka” to komedia. Nawiązuje do najważniejszych pozycji w dorobku autora, takich jak „Kwartet” czy „Scenariusz dla trzech aktorów”, związanych z jego poglądami na temat sztuki i teatru. Bilety do nabycia w przedsprzedaży w MDK oraz przed spektaklem. Zostało ich już jednak bardzo niewiele, więc warto się pośpieszyć. Kosztują 15 zł.

W sobotę o poranku zbiórkę u nas wyznaczyli sobie miłośnicy miodku (Puchatka niestety nie będzie) z Górnołużyckiego Stowarzyszenia Pszczelarzy. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, początek konferencji godz. 10.

I została nam jeszcze niedziela, na którą także zapraszamy gorąco. O godz. 17 otwieramy salon poezji. Zachęcamy wszystkich, którzy lubią czytać wiersze, aby przyszli do nas do MDK i nam je przeczytali. Będzie sporo młodzieży, ale liczymy także na starszych. Trudno nam uwierzyć, że nie czytacie poezji... A zatem przybywajcie!

Janusz Pawul