Nowy tydzień w MDK Zgorzelec (1.06–8.06)

Nowy tydzień w MDK Zgorzelec (1.06–8.06)
fot. Qbanez/Wikimedia Commons Od początku tego tygodnia nasz projektor filmowy w kinie Poza Nova pracuje na najwyższych obrotach.
istotne.pl literatura, kino, historia, koncert, operetka, opera, mdk zgorzelec, kresy, janusz pawul

W poniedziałek na dwa specjalne, przedpołudniowe seanse wpadli do MDK uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 oraz Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej Tęcza. Wieczorem, o godz. 18:31 mile widziani są już wszyscy. Od poniedziałku do środy na srebrnym ekranie wyświetlamy film. pt. „Citizenfour”, w reż. Laury Poitras. To nagrodzony Oscarem, długo oczekiwany dokument o największym skandalu politycznym naszych czasów. W 2013 roku agencje prasowe otrzymywały serię kodowanych e-maili od anonimowego źródła. Ich autor, podpisujący się „Citizenfour”, twierdził, że ma dowody na nielegalne podsłuchy prowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego USA. Autorem okazał się Edward Snowden. Zapraszamy, bilety po 11 zł.

We wtorek, oprócz kina, ciekawym punktem wieczoru będzie kolejne spotkanie polsko-niemieckiego klubu „Tandem”, podczas którego sąsiedzi z obu stron Łużyckiej Nysy mogą porozmawiać o tym, co dla nich ważne, co ich nurtuje, a co śmieszy. Początek godz. 18.

W środę spotyka się u nas Transgraniczny Uniwersytet III Wieku, mówiąc dokładniej, słuchacze wyznaczyli sobie spotkanie w sali kinowej, a stamtąd w podróż do krainy ciekawego filmu zabierze ich Mariusz Tokarczyk.

Także w środę zapraszamy w imieniu Miejskiej Biblioteki Publicznej na spotkanie autorskie ze Stanisławem Srokowskim. Pochodzący z Kresów autor (rocznik 1936) jest nieprzeciętnie płodnym pisarzem i poetą. Mieszkający obecnie we Wrocławiu twórca znany jest zwłaszcza z książek mówiących o dramacie Polaków na Wołyniu; ludobójstwie, którego dopuścili się w latach 40. XX w. ukraińscy nacjonaliści spod znaków OUN UPA. Zapraszamy na godz. 17.

PlakatPlakatfot. MDK Zgorzelec

Gorąco zapraszamy także na piątek. Tego dnia pod zieloną kopułą MDK odbędą się aż dwa koncerty operowo-operetkowe, pierwszy o godz. 17 i drugi o godz. 19. Koncerty noszą tytuł „Opera Świętojańska”, a w ich trakcie usłyszymy wyjątkowe arie, duety i ansamble operowe oddające niepowtarzalny nastrój tej wyjątkowej, jedynej w roku nocy, w której spotykają się żywioły wody i ognia, a szczęście w miłości przynieść ma upragniony kwiat paproci... Wraz ze śpiewakami odwiedzamy tajemniczy moniuszkowski Straszny Dwór, zaczarowane wodne królestwo Wodnika i Rusałek z opery Dvořaka, tajemniczy hinduski ogród księżniczki Lakme, wysłuchamy romantycznej barkaroli, śpiewanej wieczorami w Wenecji, ożyje też lalka Olimpia, wprowadzając niepowtarzalny nastrój... Wieczór uzupełniają kompozycje o tematyce miłosnej z oper i operetek oraz repertuar neapolitański. Opera Świętojańska to wieczór pełen muzyki, magii i miłości. Bilety do kupienia w zgorzeleckim sklepie muzycznym oraz przed spektaklami, kosztują 30 zł.

Natomiast w sobotę zapraszamy na niesamowity i absolutnie bezpłatny pokaz gry na gongach, w czym specjalizuje się zgorzelczanin Wojciech Pokrzewiński. W jego imieniu zapraszamy na godz. 19. Wstęp wolny!

Janusz Pawul