Obchody 75 rocznicy wybuchu II wojny światowej za nami

Obchody 75 rocznicy wybuchu II wojny światowej za nami
fot. UM Zgorzelec W poniedziałek, 1 września, obchodziliśmy 75 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Uroczystość, zorganizowana przez burmistrza Zgorzelca, jak co roku odbywała się przed Pomnikiem Orła na Cmentarzu II Armii Wojska Polskiego.
istotne.pl rocznica, uroczystość

Po wysłuchaniu hymnu państwowego odegranego przez Zakładową Orkiestrę Dętą PGE GiEK S.A. Oddział KWB Turów i powitaniu w imieniu burmistrza wszystkich przybyłych gości i mieszkańców prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych i Związku Inwalidów Wojennych Ryszard Kosiński oraz przedstawiciele władz samorządowych wygłosili przemówienia okolicznościowe, w których mówili o znaczeniu wydarzeń sprzed 75 lat oraz podkreślali bohaterstwo i zasługi żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej.

Następnie ks. dziekan Maciej Wesołowski odmówił modlitwę w intencji wyzwolicieli Ojczyzny.

Po modlitwie rozpoczął się Apel Poległych, który zakończyła salwa kompanii honorowej 23 Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca. Po salwie orkiestra górnicza odegrała „Rotę”. Uroczystość zakończyła się złożeniem pod Pomnikiem Orła wieńców i kwiatów przez wszystkie obecne delegacje.

Burmistrz serdecznie dziękuje pocztom sztandarowym, które swą obecnością uświetniły uroczystość.

23 Śląski Pułk Artylerii z Bolesławca oraz 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana zorganizowały wyjątkowy pokaz sprzętu wojskowego, podczas którego odwiedzający mogli zobaczyć m.in. KTO Rosomaka (transporter opancerzony), WR-40 Langustę (wyrzutnię rakiet), Danę (armatohaubicę) oraz broń strzelecką.

Więcej informacji i zdjęć na stronie zgorzeleckiego magistratu.

UM Zgorzelec/ii