Powiat zgorzelecki dobry na wakacje!

Kajak
fot. Powiat Zgorzelecki Miłośników aktywnych form wypoczynku Powiat zachęca do spływów kajakowych, wycieczek malowniczymi trasami wzdłuż Nysy Łużyckiej, przez Bory Dolnośląskie, a także międzynarodowymi szlakami przez Bogatynię, Zawidów, Pieńsk i Zgorzelec.
istotne.pl 0 turystyka, miasto zgorzelec

Reklama

Zielona północ powiatu, prawie w całości pokryta Borami Dolnośląskimi, znakomicie nadaje się do zorganizowanych wypadów rodzinnych. Warto przemierzyć ścieżkę turystyczno-przyrodniczą „Tropami Borów Dolnośląskich – Stawy Parowskie”. Trasa o długości 19 km, a tyle atrakcji po drodze! Wędrówkę rozpoczynamy przy Węglinieckim Centrum Kultury, a kończymy przy Domu Kultury w Starym Węglińcu. Po drodze czekają na nas nie tylko skarby natury, ale także Muzeum Kresów Wschodnich czy zabudowania węzła kolejowego w Węglińcu. Przed nami jednak prawdziwe perełki: ostoja turystyczno-przyrodnicza Asuan, gdzie można podziwiać żeremia bobrów oraz liczne ptaki wodne, Stawy Parowskie, których założenie datuje się na XV w., czy okołostuletni starodrzew akacjowy wzdłuż stawów Wolno Nowego i Wolno Starego. Na trasie wędrówki nie brakuje miejsca do odpoczynku i biwakowania.

Lasy Pieńska, Węglińca czy Ruszowa są także wspaniałym miejscem uprawiania coraz popularniejszego nordic walking. Ta forma rekreacji doskonale sprawdzi się także w rejonie Wzgórz Gronowskich czy Białogórza.

Bory sosnowe są również prawdziwym bogactwem owoców runa leśnego, gdzie zapaleni grzybiarze napełnią kosze pięknymi okazami borowika czy podgrzybka. Z kolei śródleśne stawy hodowlane, będące charakterystycznym elementem węglinieckiego krajobrazu, stwarzają doskonałe warunki dla wędkarzy, którzy złowią tu niejedną „grubą rybę”.

Osoby wypoczywające na łonie natury mogą udać się do gminy Pieńsk, gdzie znajduje się staw „Krusza” – siedlisko bobra i miejsce występowania egzotycznej roślinności atlantyckiej.

Amatorzy pieszych wędrówek nie mogą odmówić sobie przyjemności spacerów po malowniczym Pogórzu Izerskim. Nie trzeba być zaprawionym alpinistą, aby zdobyć pobliskie szczyty – Guślarz (569 m n.p.m.) czy Graniczny Wierch (642 m n.p.m.). Spacerując po pięknej okolicy, możemy także zdobyć ciekawe informacje o historii naszego regionu. Dzięki ścieżkom dydaktycznym w Gminie Zgorzelec poznamy m.in. kurhany Bieżuńczan i miejsca napoleońskich potyczek.

Obowiązkowym punktem wyprawy po powiecie jest kopalniany taras widokowy (gm. Bogatynia), z którego rozciąga się prawdziwie „księżycowy” krajobraz. Będąc w tych okolicach, nie można zapomnieć o „trójstyku” – wyjątkowym miejscu, gdzie zbiegają się granice Polski, Czech i Niemiec.

Idealne warunki do czynnego wypoczynku stwarza Nysa Łużycka. Jej zróżnicowanie, od górskiego biegu przy granicy z Czechami po przełom w rejonie Trzcińca i leniwy nurt w okolicy Borów Dolnośląskich, stanowi prawdziwą gratkę dla kajakarzy. Podczas spływów można podziwiać urokliwe krajobrazy, perły architektury i potężne obiekty industrialne.

Na terenie powiatu jest jeszcze wiele miejsc wartych odkrycia nie tylko przez turystów, ale i przez mieszkańców, do czego zgorzeleckie Starostwo Powiatowe serdecznie zachęca!

Powiat Zgorzelecki/ii 

Reklama